4. Uluslararası Hayvancılık ve Süt Endüstrileri Fuarı açıldı

4. Uluslararası Hayvancılık ve Süt Endüstrileri Fuarı açıldı
4. Uluslararası Hayvancılık ve Süt Endüstrileri Fuarı açıldı
- Antalya'daki fuarda, süt ve besi hayvancılığı firmalarının yanı sıra alternatif enerji ürünleri de sergileniyor

ANTALYA (AA) - 4. Uluslararası Hayvancılık ve Süt Endüstrileri Fuarı (Animall Antalya), Expo Center'da açıldı.

Sektördeki yerli ve yabancı firmaların yer aldığı fuarın açılış töreninde konuşan Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, turizmin başkenti Antalya'nın tarım alanında da Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Hayvancılıkla ilgili önemli bir fuarın kentlerinde yapılmasından duydukları mutluluğu dile getiren Cevheroğlu, fuara tüm üreticileri beklediklerini kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı da iki yılda bir düzenlenen ve daha önce Burdur'da gerçekleştirilen fuarın "Animall Antalya" adıyla ilk kez Antalya'da düzenlendiğini bildirdi.

Fuar organizatörü Expo Link Fuarcılığın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan da fuarın, sektör paydaşları açısından önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin coğrafi konumu, yapısı ve iklimi göz önüne alındığında, tarım ve hayvancılık sektörünün ne denli ön plana çıktığının herkes tarafından anlaşıldığını kaydeden Erdoğan, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir konumda yer alan Türkiye'nin, dış ülkelere açılmak ve yabancı yatırımcılar için de bulunmaz bir yatırım ülkesi olduğunu kaydetti.

Türkiye'de fuar adı altında pek çok organizasyon olmasına rağmen hayvancılık ve süt endüstrisi üzerine uluslararası bir fuarın eksikliğinin hissedildiğini ifade eden Erdoğan, iki yılda bir Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen Euro Tier Fuarı'nın "Animall Antalya" ismi ile Antalya'da düzenleneceğini dile getirdi. Erdoğan, "Fuar çift rakamlı yıllarda Almanya'da tek rakamlı yıllarda Antalya'da gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda kurulu fuarda, süt ve besi hayvancılığı entegreleri, hayvan barınak sistemleri, kanatlı hayvancılık ve teknolojileri, yem, hayvan besleme ve sulama sistemleri, balıkçılık, arıcılık ve evcil hayvanlar, hayvan sağlığı ve sperma, güneş ve biyogaz enerji sistemleri ile su ürünleri sektörlerinden firma ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin stantları bulunuyor.

Fuar 28 Kasım Cumartesi günü sona erecek.