5. Alanya Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması başladı

5. Alanya Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması başladı
5. Alanya Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması başladı
ANTALYA (AA) - Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği (AKTAD) tarafından düzenlenen ve Alanya Belediyesi tarafından desteklenen 5. Alanya Altın Kepçe...

ANTALYA (AA) - Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği (AKTAD) tarafından düzenlenen ve Alanya Belediyesi tarafından desteklenen 5. Alanya Altın Kepçe Uluslararası Yemek Yarışması başladı.

Alanya'da bin usta ve öğrenci aşçının katıldığı yarışma, Konaklı Kongre Merkezi'nde başladı. 

Yarışmanın açılışını Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile AKTAD Başkanı Mustafa Nail Özden yaptı.

Yarışmanın ilk gününde üniversite ve lise düzeyindeki aşçı kategorilerinde makarna, balık, tavuk, kuzu, tatlı tabağı ve yöresel yemek yarışmaları yapıldı. 

Lise düzeyi ve usta şeflerin, yarın et ve sebze teşhir tabağı, balık teşhir tabağı, tatlı teşhir tabağı ve ekmek büfesi dalında hünerlerini sergileyeceği yarışma, pazar günü ülkeler mutfağıyla son bulacak.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alanya Belediyesi olarak bu yıl 5'incisi düzenlenen yarışmaya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu anlattı.

Yarışmaya 17 ülkeden katılımın olduğunu belirten Yücel, "Yaklaşık bin kişinin katıldığı bu yarışmanın en güzel tarafı engellilerin de bu yarışma katılmış olmasıdır" diye konuştu.

AKTAD Başkanı Mustafa Nail Özden ise dünyanın önemli 18 şefinin yarışmada jüri olarak bulunduğunu dile getirerek,  " Türkiye 'den de 30 şef üyemiz var. Bin yarışmacıyı onlar değerlendirecekler" dedi.