52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- Festivalin Ulusal Yarışma Jürisi'nin başkanlığını yapımcı, yönetmen ve senarist Ömer Vargı yapacak

ANTALYA (AA) - Bu yıl 52'ncisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Film Festivali'nde, Ulusal Uzun Metrajlı Yarışma Jürisi'ne yapımcı, yönetmen ve senarist Ömer Vargı başkanlık edecek. 

Festival Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Antalya Büyükşehir Belediyesince 27 Kasım-6 Aralık'ta organize edilecek 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metrajlı Yarışma Jürisi başkanlığını Ömer Vargı üstlendi.

Vargı, festival ofisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, sinemanın, yaratanı, yapanı, izleyicisi, yazarları ve festivalleriyle bir bütün olduğunu kaydetti. Vargı, "Uluslararası Antalya Film Festivali'nin, bu bütün içinde sinemamız adına korunması ve sahip çıkılması gereken geleneksel bir yapısının olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

- Ömer Vargı

Sinemaya 1974 yılında Yılmaz Güney ve Şerif Gören ile "Endişe" filminde çalışarak başlayan Ömer Vargı, "Deprem", "Taksi Şoförü" ve "Nehir" filmlerinde Gören'in asistanlığını yaptı. 1980'li yıllarda uzun metrajlı film yapımına başlayan Vargı, Link Prodüksiyon ve Filma-Cass'ın ortağı olarak birçok uzun metrajlı filmin yanı sıra 1977 yılından bugüne binden fazla reklam filmini yönetti.

Sinemanın krizde olduğu yıllardan çıkmasını ve izleyicisiyle barışmasını sağlayan iki önemli gişe filminin, Şerif Gören imzalı 1993'te "Amerikalı" ile Yavuz Turgul imzalı 1996'da "Eşkıya"nın yapımcılığını Filma-Cass üstlendi.

Vargı, 1998 yılında ilk kez bir uzun metraj film için yönetmenlik koltuğuna oturdu. Hem izleyici hem eleştirmenler tarafından beğenilen "Her Şey Çok Güzel Olacak"a imza attı. 2003'te "İnşaat", 2007'de "Kabadayı", 2011'de "Anadolu Kartalları"  ve bu yıl "İnşaat 2" filmlerini yönetti.