52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- "Kısa" ve "belgesel" film seçkilerinde gösterilecek eserler belli oldu

ANTALYA (AA) - 52. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, Kısa Film Seçkisi ile Belgesel Film Seçkisi'nde gösterilecek eserler belirlendi.

Festival ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 200'e yakın başvuru arasından seçilen filmlerden oluşan Kısa Film Seçkisi'nde, Türkiye'nin dört bir yanından birbirinden farklı öyküleri özgün bir sinema diliyle sunan 10 kısa film yer alacak.

Antalya Kültür Merkezi Aspendos salonunda seyirciyle buluşacak filmlerden biri, halkın oylarıyla belirlenecek Kısa Film İzleyici Ödülü'nün de sahibi olacak.

Kısa Film Seçkisi'nde yer alan filmler ile yönetmenleri şöyle:

Azad-Yakup Tekintangaç

Balık Havuzu-Ezgi Kaplan

Dağınık Yatak-Eytan Peker

Hurşit-Selcen Yılmazoğlu

Huzurevi-Ahmet Toklu

Orman-Onur Saylak ve Doğu Akal

Tik-Tak-Zeynep Kocak

Uçurtma-Serdal Altun

Uzun Bir Gün-Cenk Ertürk

Zilan-Mehmet Mahsum Akyel

- Farklı coğrafyalardan 12 belgesel film

Belgesel Film Seçkisi'nde ise festivalin bu yılki yarışmalı bölümlerine başvuran ve gösterim talebinde bulunan kısa, uzun ve orta metrajlı belgeseller arasından seçilen ve birbirinden farklı temalarda yetkin örneklerden oluşan 12 film yer alacak.

Belgeseller, geniş kapsamlı bir seyirci kitlesinin izlenmesi amacıyla her yıl olduğu gibi yönetmenlerinin katılımıyla Antalyalı sinemaseverlerle buluşacak. Seçkide yer alan eserlerden biri, halkın oylarıyla belirlenecek Belgesel Film İzleyici Ödülü'nün de sahibi olacak.

Uluslararası Antalya Film Festivali'nde 10 yıl önce başlayan ve kısa, uzun ve orta metrajlı belgesel yapımların bir arada ve festival tarafından belirlenen bir jüriyle değerlendirildiği Ulusal Belgesel Film Yarışması, bu yıldan itibaren jüri değerlendirmesinden çıkarıldı. Önceki yıllarda En İyi Belgesel Film'e verilen para ödülü de seçkiye katılan tüm belgesel filmler arasında eşit olarak paylaştırılacak.

Festival kapsamında gerçekleşen Antalya Film Forum'a bu yıldan itibaren eklenen "Belgesel Pitching Platform" ile başvurular arasından uluslararası bir jüri tarafından seçilecek 2 belgesel projesi, toplam 60 bin lira ödülle desteklenecek.

- Belgesel Film Seçkisi'nde yer alan eserler ile yönetmenleri şöyle:

Ah Yalan Dünya-Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu

Anadolu Masalları-Emin Fırat Övür

Taşı Toprağı Bozuk Para Olan Şehir-Orçin Uzun

Çirok-Muhammet Beyazdağ

Godesbana-Nursena Şimşek

İmece Evi-Yahya Ercan

Kayıp Zamanlar-Faysal Soysal

Motel Hasankeyf-Valeria Mazzucchi

Sıradışı İnsanlar-Orhan Tekeoğlu

Sulak-Alkım Ün

Timur Hakkında-Özgü Özbudak

Zerk-İnan Erbil