52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- Türk sinemasının en uzun soluklu festivali, sanatçıların katıldığı geleneksel kortej geçişiyle başladı

ANTALYA (AA) - 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin başlaması dolayısıyla, sanatçıların katıldığı kortej geçişi düzenlendi.

Festivalin simgesi kortej geçişi, Rixos Down Town Otel'den başladı. Korteje, Tarık Ünlüoğlu, Gülsen Tuncer, İpek Karapınar, Begüm Birgören gibi Türk oyuncuların yanı sıra İngiliz Jeremy Irons ve Amerikalı Kathleen Turner gibi yabancı oyuncular katıldı. 

Sanatçıların üstü açık otomobillerden halkı selamladığı kortej, Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi'nin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde son buldu. 

Belediye binası önünde sanatçıları, engelli çocuklar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel karşıladı. Sanatçılar, daha sonra belediye hizmet binasında düzenlenen kokteyle katıldı.

- "Her geçen gün daha emin adımlarla..."

Türel, gazetecilere yaptığı açıklamada, kortejin muhteşem geçtiğini söyledi.

Özellikle yabancı misafirlerin kortejden çok mutlu olduğunu dile getiren Türel, güzel başlayan festivalin, aynı şekilde süreceğini kaydetti.

Avrupa'nın en eski festivallerinden Antalya Film Festivali'nin, her geçen gün daha emin adımlarla ve hedefini büyüterek yoluna devam ettiğini belirten Türel, festivale kalite kazandırmaya çalıştıklarını vurguladı.

- "Antalya, Fransa'nın Cannes şehri gibi"

İngiliz oyuncu Irons ise Antalya'ya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Gezdiği Antalya Müzesi'ne hayran kaldığını bildiren Irons, "Antalya, Fransa'nın Cannes şehri gibi. Burada olmak çok güzel. Türk halkının gösterdiği misafirperverlikten çok memnunuz. Kortej harikaydı. İnsanlar, kadınlar, çocuklar, büyük bir sevgi dalgasıyla bizi karşıladı. Gösterdikleri ilgi bizi çok mutlu etti" dedi.

Türk sinemasının usta oyuncularından Gülsen Tuncer ise dünyanın içinde bulunduğu üzücü politik durumda, festivalin insanlara mutlululuk ve yaşama enerjisi verdiğini söyledi.

Antalya'da meslektaşlarıyla buluştuklarını kaydeden Tuncer, ayrıca "yürek bağıyla birlikte oldukları izleyicilerle buluşma fırsatı yakaladıklarını" dile getirdi.