52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- Festivalin Antalya Film Forum kapsamında "Sinemaya TV'den Bakmak: TV Filmleri" konulu panel düzenlendi - Amerikan yapımcı John Morrisey: - "Sanatçılar kalpleriyle çalışırlar ve yaptıkları işi çok severler, sanatçı kendi vizyonunu size yansıtmaya çalışır" - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Şehirler de ülkeler de sanat ve sanatçılarla gelişir"

ANTALYA (AA) - Bu yıl 52'ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında ikincisi yapılan Antalya Film Forum'un açılışı gerçekleştirildi.

Forum kapsamında Konyaaltı ilçesindeki bir otelde, "Sinemaya TV'den Bakmak: TV Filmleri" konulu sempozyum düzenlendi. TRT TV Filmleri Direktörü Halid Şimşek moderatörlüğünde yapılan panelde, sinema ve festival üzerine söyleşiler gerçekleştirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Festival Başkanı Menderes Türel, burada yaptığı konuşmada, güzel bir toplulukla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, film formunun ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçen yıl uzun metrajlı film sunulduğunu, 50 yabancı, 130 civarında yerli konuğun katıldığını anımsatan Türel, birebir görüşmelerin yapıldığı toplantı sayısının da 200'ü bulduğunu belirtti.

Türel, üreten bir şehir olmak istediklerini anlatarak, Antalya'nın artık ulusal yarışmadan uluslararası yarışmaya, seyircilikten veya tüketici olmaktan üretici olmaya geçeceğini vurguladı.

Antalya'nın güneş ışığının perde ve ekran ışığına dönüşeceğini anlatan Türel, şunları kaydetti:

"Bu yıl Forum'daki yenilik Antalya Film Destek Fonu ve Belgesel Pitching Platformu oldu. En az üçte biri Antalya'da da geçecek bir film projesini bu kapsamda destekleyeceğiz. Pitching Platformu'nda 2, Work in Progress'de birisi 'Digiflame Renklendirme ve Görsel Efekt Ödülü' olmak üzere 2, Belgesel Pitching'de de 2 ödül verilecek. Değerli yönetmen Ezel Akay, yapımcı ve yönetmen olarak çok güzel filmler yaptı."

Türel, "Şehirler de ülkeler de sanat ve sanatçılarla gelişir. Biz şehrin altyapısını, binalarını, yollarını yaparız ama şehre ruhunu, estetiğini sanat ve sanatçı verir" ifadesini kullandı. 

Antalya'yı sinema endüstrisinin merkezlerinden birini yapmak istediklerinin altını çizen Türel, "Antalya'yı sahiplenin, Antalya'nın bir sinema merkezi olması için bize yardımcı olun. Sanat aşkınızdan, sanatçı ilhamınızdan Antalya'yı faydalandırın" dedi. 

- "Sanatçılar, eleştirilere çok olumlu bakmayabilir"

Açılış konuşmalarının ardından geçilen söyleşilerde konuşma yapan Amerikan Yapımcı John Morrisey, Türkiye'de TRT'nin atölyelerini çok tatmin edici ve faydalı bulduğunu söyledi.

Foruma katılmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Morrisey, "Festivalin forumuna katıldığım için kendimi gururlu hissediyorum. TRT'nin ilgisi ve film yapımına gösterdiği ilgiden çok memnunum. Çalıştığım yapımcılar, yönetmenler ve oyuncuların yaklaşımlarından da çok memnun oldum. Sanatçılar kalpleriyle çalışırlar ve yaptıkları işi çok severler, sanatçı kendi vizyonunu size yansıtmaya çalışır. Ama eleştirilere çok olumlu bakmayabilir" diye konuştu. 

New York Filmler Akademisi Sinema Bölümü Başkanı Lydia Cedrone ise festivalde güzel fikir alışverişlerinde bulunduklarını belirterek, senaryoların, hikayelerin güzel olduğunu söyledi.

Festivalin direktörü Elif Dağdeviren de özellikle festivalin kadınlara emanet edilmesinin mükemmel olmasını sağladığını kaydetti.