52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- Festival kapsamında kentte bulunan bazı ünlüler, eğitim ve rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek, engelli çocuklarla buluştu - Oyunculardan Murat Han: - "Toplumun tamamının kucak açıp, onlara daha ilgiyle yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. 'Engeller kaldırılsın' diyorum"

ANTALYA (AA) - 52. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, kentte bulunan bazı sanatçılar, bir eğitim ve rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek, engelli çocuklarla bir araya geldi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesince 52'ncisi düzenlenen festival dolasıyla kente gelen ünlülerden Ülkü Duru, Selman kutlu, İştar Gökseven, Gülsem Tuncer ve Murat Han, Döşemealtı Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Merkezde eğitim ve rehabilitasyon gören engelli öğrenciler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında gösteri yaptı. Kolbastı oynayan, halk oyunları gösterisi sunan öğrenciler, şiirler okudu, piyano çaldı, şarkılar seslendirdi.

"Engelleri kaldıralım" gösterisi, salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı. Öğrencilerin gösterisini izleyen sanatçılar, çocuklarla sohbet etti. Sinema oyuncularından Murat Han'a çocuklar büyük ilgi göstererek birlikte fotoğraf çektirdi.

"Hayat Bayram Olsa" etkinliğinde dans eden çocukların yanına gelen sanatçılar, alkışlayarak onlara destek verdi. Sanatçılar, sınıf ve atölyeleri gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

- "Böyle bir günde olunabilecek en güzel yer"

Oyuncu Murat Han, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Böyle bir günde olunabilecek en güzel yer diye düşünüyorum. Gerçekten okulları da çok güzel, hepsi sevgi dolu, çok mutlu insanlar. Çizdikleri resimlerini gördüm hayran kaldım, ben öyle çizemem" diye konuştu.

Festivalin de güzel geçtiğini vurgulayan Han, "Toplumun tamamının kucak açıp, onlara daha ilgiyle yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar zaten mesajı verdi, 'Engelleri kaldıralım' dedi. Aynı şekilde 'Engeller kaldırılsın' diyorum" dedi.

Merkezin koordinatörü Niyazi Arşın da engellerin kaldırılması noktasında güzel günlerin geleceğini söyledi.

Çağdaş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de güzel ve modern eğitim kurumlarının olduğuna dikkati çeken Arşın, "Öğrencilerimizi toplumun her kademesinde içimize alarak, hayatı yaşayarak gelişmeye devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Merkezin kurucu başkanı Doç. Dr. Şükran Taçoy da merkezde eğitim gören özel çocuklarla her zaman gurur duyduğunu belirterek, sanatkarların da etkinliğe katkı sunduğunu sözlerine ekledi.