52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- Festivalin Ulusal Uzun Metraj Yarışması filmlerinden "Arama Moturu"nun dünya prömiyeri gerçekleştirildi - Filmin yönetmeni ve senaristi Taşdiken: - "Tam bir Anadolu filmi oldu, inşallah beğenilir"

ANTALYA (AA) - 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışması filmlerinden, "Arama Moturu"nun dünya prömiyeri gerçekleştirildi.

Antalya Kültür Merkezi'nde (AKM) Aspendos Salonu'ndaki prömiyere, filmin yönetmeni ve senaristi Atalay Taşdiken ile oyuncular ve filmin geçtiği Çavuş köyü sakinleri katıldı.

Filmi, Ömer Vargı başkanlığındaki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri üyeleri izledi. Sanat severlerin de ilgi gösterdiği filmin söyleşisi Perge Salonu'nda yapıldı.

Söyleşide konuşan yönetmen ve senarist Taşdiken, filmin Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş köyünde çekildiğini ve filmde, küçük bir kasabada kendileri için yaşamsal değerdeki şeyleri arayan insanların öyküsünün anlatıldığını söyledi.

Taşdiken, kimi eş, kimi para, kimi itibar, kimi su peşinde koşan Anadolu insanlarının hikayesinin anlatıldığı filmin oyuncularının tamamının yerel halktan olduğunu, filmde profesyonel tek bir oyuncunun bulunmadığını kaydetti.

İstanbul'dan hiçbir profesyonel oyuncunun filmde yer almadığını vurgulayan Taşdiken, "Profesyonel oyuncu olsaydı kastın sahiciliği kalmayacaktı. Erkek oyuncu bulmakta zorlanmadık, ama yerel halktan kadın oyuncu bulmakta çok zorlandık. O yüzden hikayede kadın eksikliği biraz zaruretten oluştu" dedi.

Taşdiken, filmin bir hikayesinin bulunduğu, fakat konuşmaların yüzde 80'inin doğaçlama olduğunu belirterek, "Tam bir Anadolu filmi oldu, inşallah beğenilir" diye konuştu.

Geçen yıl kasım ve aralık aylarında çekilen filmin çekimlerinin 3,5 hafta, post prodüksiyon işlerinin de yaklaşık 6 ay sürdüğünü anlatan Taşdiken, 2016 yılı nisan ayında da filmin vizyona girmesinin beklendiğini söyledi.

Filmin oyuncularından Mehmet Çiğdem de filmde kendisini oynadığını dile getirerek, "Bizim hikayemizi Atalay abi beyaz perdeye aktardı. İlk defa kamera karşısına geçtik. Sokakta evcilik oynar gibi geldi bana. Bu kadar olacağını tahmin etmiyordum" diye konuştu.

Filmin oyuncularından Musa Çınar ise "Bir Almancı'yı oynayacakmışım dedim hanıma. '40 yaşından sonra film mi çekeceksin' diye fırça yedim" ifadesini kullandı.