52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- Yapımcı ve yazar Pasha: - "İslam dünyasında pek çok insan, 'film üretmenin haram olduğunu' söyler ama yanlış, hata yapıyorlar. Her din, kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğmuştur"

ANTALYA (AA) - Hollywood'a film yapan, yapımcı ve roman yazarı Kamran Pasha, İslam dünyasında pekçok insanın film üretmenin haram olduğunu söylediğini belirterek, "Ancak bu yanlış. Her din kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğmuştur" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 52'ncisi organize edilen Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında Pasha, Antalya Kültür Merkezi Perge Salonu'nda "Hollywood ve İslam: ABD'de Müslüman Bir Sinemacı Olarak Nasıl Başarılı Olunur?" konulu söyleşiye katıldı.

Pasha,burada  yaptığı konuşmada, doğum yerinin Pakistan olduğunu ancak ABD'de Hollywood'a filmler yaptığını anlatarak, İslam üzerine de kitap yazdığını söyledi.

Adının Türk ismi olduğunu, Türklere karşı her zaman sevgi ve saygı duyduklarını vurgulayan Pasha, babası döneminde Pakistan'da insanların saygıdan dolayı Türk soyadlarını aldığını belirtti.

Amerika'daki metin yazarı sayısının 10 bin civarında olduğunu dile getiren Pasha, "Ama sadece dört Müslüman yazar var. İyi olarak görüyorum, ben oraya gittiğimde 2 Müslüman yazar vardı, bunu ikiye katladık dört oldu" dedi.

Pasha, roman ve senaryo yazarı, prodüktör ve direktör olduğunu, Hollywood'da bu işi başaran ilk Müslümanlardan biri olduğuna işaret ederek, dizi ve filmler de yaptığını söyledi.

"Krallar" adlı dizide prodüktörlük yaptığını, "Uyuyan Hücre" filminde yardımcı yönetmen olarak "Altın Küre Ödülleri" adayı olduğunu kaydeden Pasha, Peygamber Efendimizin eşi Ayşe'nin gözünden İslamiyet'i anlattığını söyledi. 

Pasha, Müslümanların basındaki sesi olarak blog yayınladığını belirterek,  bir şeyleri başarmanın gayreti içinde olduğunu ifade etti.

Pasha, "İslam dünyasında pek çok insan, film üretmenin haram olduğunu söyler ama yanlış, hata yapıyorlar. Her din kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğmuştur" diye konuştu.

Yazdığı bir senaryodan dolayı ilk olarak Hollywood'dan bir yönetmenden teklif aldığını ve senaryoyu beğenen yönetmenin bunu satın aldığını vurgulayan Pasha, o senaryodan sonra New York'tan Hollywood'a geldiğini anlattı.

Pasha, yazdığı bir hikayede harama karşı bir Müslüman'ın nasıl mücadele ettiğini anlattığı bölümü salondakilere de izletti.