52. Uluslararası Antalya Film Festivali

52. Uluslararası Antalya Film Festivali
52. Uluslararası Antalya Film Festivali
- TRT Genel Müdür Yardımcısı Eren: - "Hollywood ortaklı filmlere girmek, Avrupa sinemasında da etkin rol sahibi olmak istiyoruz"

ANTALYA (AA) - TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, "Hollywood ortaklı filmlere girmek, Avrupa sinemasında da etkin rol sahibi olmak istiyoruz" dedi.  

Eren, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali Antalya Film Forum çerçevesinde bir otelde "Türkiye'de Televizyon ve Film Endüstrisi" konulu sunumu gerçekleştirdi. 

Türk televizyon sektöründe 3 milyar lira "reklam pastası" olduğunu açıklayan Eren, televizyon pazarının her yıl ortalama yüzde 5 büyüdüğünü bildirdi. 

Eren, 3 milyar liranın yüzde 52'sini belli başlı 7 ya da 8 kanalın aldığını, bu kapsamda TRT1'in de son yıllarda ciddi oyuncu olduğunu anlattı. 

TRT'nin kamu yayıncısı olarak üzerine düşen bazı sorumluluklar olduğuna değinen Eren, şöyle konuştu:

"Sektörde de biz kendimizi diğer kanallara rakip olarak görmüyoruz. Her ne kadar onlarla aynı izleyici kitleye ulaşsak da biz, kendimizi tek mecra olarak görüyoruz. Sektörü dizayn edebilecek, strateji verebilecek, standart oluşturabilecek ve sektörün gelişiminde katkı sağlayabilecek... Bunun için sektörü geliştirmek bizim ana amaçlarımızdan biri."

Eren, sinema sektöründe 2004-2015 arası satılan bilet sayısının yüzde 100 arttığını, 2015 yılında 630 milyon liralık gişe hasılatı beklendiğini, böylece 10 yıldaki artışın ise 450 milyon lira olacağının altını çizdi. 

- İzleyicilerin Türk sineması sevgisi

Sektörde "tür sıkıntısı" olduğunu vurgulayan Eren, şunları kaydetti: 

"Nüfusa oranla baktığımızda kişi başına 0,85 bilet satışı. Avrupa'da bu oran, ortalama 2 civarında. Türkiye'nin sinema sektöründe en az iki kat büyüme potansiyeli var. 2004'te 16 Türk filmi vizyona girmişken, 2015 yılında 122 Türk filmi vizyona girdi. Bu, toplam vizyona giren filmlerin yüzde 32'si demek. Bu, ciddi bir oran. İzleyiciler, Türk sinemasını seviyor. Türk sinemalarına gitmek istiyor. 2014'te 61 milyon izleyiciden 36 milyonu Türk filmi izlemiş. Bu da hasılatın yüzde 55'i ediyor. 2013'te satılan bilet sayısına baktığımızda Avrupa'da en fazla Fransa'da sinemaya giden izleyiciler var, Türkiye yedinci."

- "Hem bölgede hem dünyada büyük oyuncu olmamız gerekiyor"

Eren, uzun vadeli hedeflerinden bahsederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birincisi, Türkiye'deki sinema pazarının olgunlaşmasına ve büyümesine katkı sağlamak, tür sıkışmışlığını aşmak. Sinemada izleyicilerin çeşitli türlerdeki izleme alışkanlığını sağlamak ve bu izleme alışkanlığını sürdürülebilir kılmak. Bunun için de biz çeşitli fonlarla yapımcılara destek vermeye çalışıyoruz. Daha sonra hem bölgede hem dünyada da büyük oyuncu olmamız gerekiyor. Bunun için yeterli potansiyelimiz var. İmkanlar tartışılır ancak potansiyelimiz var."

- "Hollywood'da güven sağlarsak..."

İbrahim Eren, TRT dizilerine Ortadoğu'da farklı ilgi olduğunu belirterek, şöyle dedi: 

"Asıl uzun vadeli, çok uzun da değil. Bu arada, ilk işimizi yaptık. Biz Hollywood ortaklı filmlere girmek istiyoruz. Avrupa sinemasında da etkin rol sahibi olmak istiyoruz. Bunun için de Avrupa sinemasıyla ortak, beraber proje arayışlarımız devam ediyor. Hollywood Los Angeles'da devam emekte olan Haluk Bilginer'in de rol aldığı bir iş vardı. Ona da TRT olarak, ortak yapımcı olarak girdik. Bir yerinden tuttuk. Amacımız, orada bir güven sağlarsak, bir Türk firmasına... Bu TRT'de de olsa, kamu yayıncısı da olsa bir Türk firması Hollywood'da işlerde güven sağlarsa, ondan sonra Türkiye'den giden yapımcılarının önünün açılır olduğunu düşünüyoruz. Uzun vadeli hedeflerimizden biri bu."

- "Yapısal sorunları ben çözemem" 

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Eren, belgesel sinemaya destek vermeye niyetli olduklarını ifade etti.

Eren, TRT'de ilk göreve başladığında "Yapısal sorunlara mı yöneleyim, iş odaklı mı çalışayım" diye ikileme düştüğünü dile getirerek, "Şunu gördüm, yapısal sorunları ben çözemem. 35 yaşında bir adamım, TRT'ye gelmişim. 50 yılık TRT var. Ben bunu çözemem. O zaman iş odaklı olayım ve iş çıkartayım. Şöyle bir amacım var; biz doğru işleri çıkarırsak, sektör bunu kabul ederse ve bu uluslararası arenada da TRT bir yere gelirse, vazgeçilmez olur. Bunu sürdürmek zorunda olur kamu yayıncısı. Düşüncem bu. 'Ona göre de yapısal değişiklikler bunun bir sonucu olur' diye düşünüyorum. İnşallah olur" dedi.

Eren, bundan sonraki festivalde, gelişme aşamasındaki projeler kapsamında bir filmi TRT olarak "garantileme, yapma kararı" aldıklarını sözlerine ekledi.