6. Ulusal Lenfoma Myeloma Kongresi

6. Ulusal Lenfoma Myeloma Kongresi
6. Ulusal Lenfoma Myeloma Kongresi
- Kongre kapsamında yerli ve yabancı hekimlerin katılımıyla kök hücre üretiminde yeni teknikler konusunda kurs düzenlendi - Lenfoma Myeloma Derneği Başkanı Prof. Dr. Demirer: - "Kök hücre tedavilerinde bilimsel işbirliğinin artırılması ve Türkiye'nin bu alanda önder ülke olarak komşu ülkelere yardım etmesi açısından bu kurs önemli"

ANTALYA (AA) - Antalya'da düzenlenen 6. Uluslararası Lenfoma Myeloma Kongresi kapsamında yerli ve yabancı hekimlerin katılımıyla kök hücre üretiminde yeni teknikler konusunda kurs gerçekleştirildi. 

Lenfoma Myeloma Derneği Başkanı ve Tıbbi Onkoloji Hematoloji, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Taner Demirer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Serik ilçesine bağlı Belek Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde gerçekleştirilen kongrede kök hücre üretimi ve tedavi yöntemlerinin ön plana çıktığını söyledi. 

Kök hücre tedavi yöntemlerinin her geçen gün önem kazandığına işaret eden Demirer, bugün birçok hastalığın kök hücre nakli ile şifa bulduğunu kaydetti. Türk hekimlerinin kök hücreyi her alanda kullanmak istediğini anlatan Demirer, bu doğrultuda kök hücre üretiminin belli standartlarda olması gerektiğini belirtti. 

Bu standardı sağlamak amacıyla Türkiye Bilimler Akademisi ve Lenfoma Myeloma Derneği işbirliğinde 30'u yabancı 65 hekime yönelik kök hücre üretiminde yeni teknikler konusunda kurs düzenlendiğini bildiren Demirer, "Kök hücre tedavilerinde bilimsel işbirliğinin artırılması ve Türkiye'nin bu alanda önder ülke olarak komşu ülkelere yardım etmesi açısından bu kurs önemli. Kurstaki temel hedef, kök hücre üretimindeki yeni tekniklerin toplanması, saklanması, standartların belirlenmesi" diye konuştu. 

Organ, doku yenilenmelerinde, kıkırdakta, kalp kası hasarının giderilmesinde, diş dokusu, nefes borusu yapılmasında, alzheimer, parkinson, diyabet, kalp yetmezliği gibi birçok hastalıkta kök hücre tedavisinin önemli olduğuna dikkati çeken Demirer, bu açıdan kök hücrede atılacak her adımı önemsediklerini dile getirdi. 

Kurs sonunda katılımcılara sertifika verileceğini söyleyen Demirer, kursu gelecek yıl daha kapsamlı yapmayı planladıklarını ifade etti. 

Yerli ve yabancı 238 hekimin katıldığı kongre, 3 gün sürecek.