9. Ulusal Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi

9. Ulusal Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi
9. Ulusal Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi
- Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Kuyucu: - "Günümüzde yenidoğan ölümlerini bir tarafa bırakırsak, çocuklarda en sık sağlık problemlerine sebep olan hastalık, çocuk enfeksiyon hastalıklarıdır" - "Ülkemizde geçmişte ekim ya da kasım aylarında gördüğümüz grip, birkaç yıldır ocak, şubat, mart ve hatta nisana kadar uzanabilecek bir süreç içerisinde ortaya çıkıyor"

ANTALYA (AA) -   Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Necdet Kuyucu, Türkiye 'de geçmişte ekim ya da kasım aylarında görülen grip hastalığının, birkaç yıldır ocak ile nisan ayları arasında ortaya çıktığını bildirdi.

Kuyucu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "9. Ulusal Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi"nin Belek turizm merkezindeki bir otelde başladığını belirterek, 3 gün sürecek etkinliğe, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları ve genel pediatri uzmanlarından oluşan 300 kişinin katıldığını söyledi.

Kongrede, çocuklarda en çok görülen enfeksiyonların yanı sıra sön dönemde salgın diye ifade edilen Ebola gibi enfeksiyonları da konuşacaklarını aktaran Kuyucu, şöyle konuştu:

"Çocuk enfeksiyon hastalıkları, ülkemiz için oldukça önemli bir konu. Günümüzde yenidoğan ölümlerini bir tarafa bırakırsak, çocuklarda en sık sağlık problemlerine sebep olan hastalık, çocuk enfeksiyon hastalıklarıdır. Birçok açıdan gerek ishal gerekse de zatürre, hala çocuk çağında önemli ölüm nedenlerindendir. Burada da bunu detaylı olarak olarak konuşacağız. Önümüzdeki yaz dönemini, ishallerin sık görülebileceği, hala gündemde olan enfeksiyon hastalıklarının karşımıza çıkabileceği günler olarak ifade edebiliriz."

Kuyucu, Hac nedeniyle gidilecek Suudi Arabistan veya ona yakın ülkelerin, MERS-COV denilen ve son zamanlarda tanımlanan akut solunum yetmezliğine sebep olan hastalıkların hala görüldüğü ülkeler olduğunu vurgulayarak, ülkemize gelmesi mümkün olan bu hastalığın da kongrede tartışılacağını aktardı.

- Grip salgını yok

Son dönemde yaşanan grip vakalarının normal olarak bekledikleri bir durum olduğunun altını çizen Kuyucu, "Ülkemizde geçmişte ekim ya da kasım aylarında gördüğümüz grip, birkaç yıldır ocak, şubat, mart ve hatta nisana kadar uzanabilecek bir süreç içerisinde ortaya çıkıyor. Bu enfeksiyonlar geçtiğimiz aylarda yoktu, yeni yeni ortaya çıktı. Ancak bir salgın olarak ifade etmemek lazım. Rakamlar, beklenilen düzeyde diye ifade edilebilir" dedi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  AKUT

  ,

  Turizm

  ,

  Çocuk