ABD'li aktris Kathleen Turner:

ABD'li aktris Kathleen Turner:
ABD'li aktris Kathleen Turner:
- "Kadınların sinemadaki temsili, doğal olmayanın sınırına dayandı artık. Yani belli başlı medya kurumları kadınları son derece çelişkili bir biçimde gösteriyor" - "Artık Amerika'da kadınların yüzde 53'ü daha eğitimli ve ailelerini onlar geçindiriyor. Bu durumdan da erkeklerin ödü kopuyor ve daha fenaya gidecek bu"

ANTALYA (AA) - ABD'li oyuncu Kathleen Turner, kadının sinemadaki temsilinin artık doğal olmayan sınırına dayandığını belirterek, "Yani belli başlı medya kurumları kadınları son derece çelişkili bir biçimde gösteriyor. Mesela bedenler artık kadınsılığı hiç yansıtmıyor, hiç kadınsı bir görünüşe sahip değiller ama çok seksi olmaları bekleniyor" dedi.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin onur konuğu olarak Antalya'da bulunan ünlü aktris Turner, kaldığı Rixos Downtown Otel'de bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Bir gazetecinin, "Vamp kadın tipini canlandırdığınız Body Heat, Tutku Suçları ve Prizzi'lerin Onuru gibi filmlerle kariyerinize başlangıç yaptınız. Bu, kariyerinizi nasıl etkiledi?" sorusu üzerine Turner, buna katılmadığını söyledi.

ABD'nin cinsellik konusunda iki yüzlü olduğunu anlatan Turner, "Biz bira satmak için bile çıplak kadın kullanırız. Ama atladığınız nokta şu, Body Heat'ın hemen arkasından Steve Martin ile The Man With Two Brains adlı projeyi yaptım. Bu, Body Heat'teki baştan çıkartıcı, cinselliği ile erkeğe her şeyi yaptırabilecek kadın tipiyle dalga geçiyordu" diye konuştu.

Turner, kendisinin bir aktivist olduğunu belirterek, bunun da oyunculuğu kadar önemli olduğunu dile getirdi. 

Babasının diplomatik görevi nedeniyle kordiplomatik ortamda büyüdüğünü ifade eden Turner, "Erkek kardeşim ve ben, erken yaşlardan itibaren bu yardım çalışmalarının içinde yer aldık" dedi.

"Zorlu bir kadınsınız, bu zorluluk hali starlığınızı nasıl etkiledi?" sorusu üzerine Turner, "Biliyor musun? Erkek olsaydım 'ne kadar kararlı' derlerdi, kadın olunca 'zorlusun' diyorlar" yanıtını verdi.

- Sinemada kadın

Sinemada cinselliği nasıl gördüğünün sorulması üzerine Turner, bu konunun iki yanı keskin bir kılıç gibi olduğunu kaydetti. Turner, kadınla erkek arasındaki ilişkinin, sinemadaki en eski öykü olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Fakat kadınların sinemadaki temsili doğal olmayanın sınırına dayandı artık. Yani belli başlı medya kurumları, kadınları son derece çelişkili bir biçimde gösteriyor. Mesela bedenler artık kadınsılığı hiç yansıtmıyor, hiç kadınsı bir görünüşe sahip değil ama çok seksi olmaları bekleniyor. Erkekler iktidarlarını kaybetmekten korkuyor kadınlar geliştikçe. Artık Amerika'da kadınların yüzde 53'ü daha eğitimli ve ailelerini onlar geçindiriyor. Bu durumdan da erkeklerin ödü kopuyor ve daha fenaya gidecek bu."

Kamera önünde çok fazla kadın bulunduğunu ancak hangi filmin finanse edileceği, hangi filmin yapılacağı, dağıtılacağı gibi karar mercilerinde yeterince kadının yer almadığına vurgu yapan Turner, "Biz, bu pozisyonlara da kadınları yerleştirip görünürlüğü artırmayı hedefliyoruz" dedi.

- "Film izleme alışkanlığı edinmedim"

Kathleen Turner, tiyatroya gittiğini ve okuduğunu fakat film izleme alışkanlığını hiç edinemediğini dile getirdi.

Türk sinemasını gördüğünü, fakat fazla izleyemediğini anlatan Turner, "Fazla izleyemediğim için utanıyorum. Hem de buraya gelmeden önce düzeltmem gereken bir durumdu aslında bu" diye konuştu.

- "New York'ta yaşamayı tercih ettim"

Turner, Los Angeles yerine New York'ta yaşamayı seçtiğini belirterek, çünkü Los Angeles'te bir cemiyet hayatı bulunmadığını ve Amerika'da, Avrupa'daki hayat tarzına en yakın yerin New York olduğunu söyledi.

Şu anda tiyatro yönetmenliği yaptığını ve bunu sevdiğini anlatan Turner, "Zannediyorum benim için yönetmenlik şu an gövdesi sağlam büyüyen bir ağaç ve dallanıp budaklanıyor. Nereye gidecek bakalım" diye konuştu.

- Turner'in hastalığı

Turner, kariyerinin doruğunda iken yakalandığı "romatoid artrit" hastalığını anlatan Turner, şöyle konuştu:

"Kontrol altına almak zordu. 'Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayacaksın' dediklerinde bunu kesinlikle reddettim. Biyolojik diye tarif ettiğimiz ilaçlar çıktı. Onlardan biri bağışıklık sistemimi hastalığı tanımayacak şekilde bloke ediyor. Öte yandan bağışıklık sistemini bloke ettiği için diğer hastalıklara karşı da savunmasız kılıyor. Ama ondan önce denediğimiz çok ağır terapiler vardı. Kortizon, kemoterapi zarar veren, görünümü zedeleyen çok ağır ilaçlardı. Hatta bir ara yürümekte zorlanıyordum. New York'ta bir yerde kapıya tutunmuşum, eğilmişim felaket görünüyorum. New York Post'ta bir haber çıktı 'ayyaş olmuş' dediler. Çok üzüldüm. 18-19 yıl önce ayyaş olduğunuz zaman iş bulabiliyordunuz, gizemli bir hastalık sahibi olduğunuzda asıl iş bulamıyordunuz. Hayat hiç adil değil."

52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin mutlaka devam etmesi gerektiğini ifade eden Turner, "Film izlemek için iyi bir yer. Festivale devam etmelisiniz" dedi.