Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Er:

Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Er:
Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Er:
- "Batı tipi beslenme dediğimiz liften zayıf, daha hızlı beslenme olan fast food türü beslenmenin, bağırsak kanseri riskini artırdığını biliyoruz"

ANTALYA (AA) - Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem Er, fast food türü beslenmenin bağırsak kanseri riskini artırdığını, Türkiye 'de de bu oranın hızla yükseldiğini söyledi. 

Prof. Dr. Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalın bağırsak kanserinin kanser türleri arasında Türkiye'de erkeklerde dört, kadınlarda ise üçüncü sıklıkla görüldüğünü belirtti.

Bağırsak kanserinin korunulabilecek, tanı ve tedavisi mümkün kanser türleri arasında bulunduğunu bildiren Er, bu hastalıktan korunmak için beslenmenin önem taşıdığını dile getirdi.

"Batı tipi beslenme dediğimiz liften zayıf, fast food türü beslenmenin bağırsak kanseri riskini artırdığını biliyoruz" diyen Er, şöyle devam etti:

"Bu nedenle  Avrupa ve Amerika'da bu kanser türü sıklıkla görülüyor ve her geçen yıl artıyor. Ülkemizde de görülme oranının günden güne artması üzücü bir durum. Bağırsak kanseri, yüzde 90 poliplerden (mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan, organın iç yüzeyine doğru büyüyen kitleler) oluşuyor. Erken tanı ile vücuda yayılmamış olması durumunda cerrahi ve koruyucu tedavilerle sağ kalımlar yüzde yüzlere yaklaşıyor. Bu önemli bir durumdur."

Prof. Dr. Er, Türkiye'de bağırsak kanseri hastalarının doktora geç gittiğinin altını çizerek, araştırmalarda hastaların yüzde 30'unun ileri evrelerde doktora başvurduğuna dikkati çekti. 

Kalın bağırsak kanserinin önemli belirtileri arasında bağırsak alışkanlığındaki değişiklikler bulunduğunu bildiren Er, "Erken tanı için 50 yaşına gelen kadın ya da erkek her bireyin şikayeti olmasa da mutlaka doktora başvurması gerekir. Bu belirli aralıklarla tekrar edilmelidir" dedi.

Er, bağırsak kanserinin ileri evrelerinde kilo kaybı, iştahsızlık, geçmeyen karın ağrısı, en önemlisi de kansızlık gibi sorunlara neden olduğunu sözlerine ekledi.