Adrenalin tutkunlarının adresi: Göynük Kanyonu

Adrenalin tutkunlarının adresi: Göynük Kanyonu
Adrenalin tutkunlarının adresi: Göynük Kanyonu
- Antalya'nın Kemer ilçesindeki eşsiz güzelliğe sahip Göynük Kanyonu, adrenalin tutkusu olan turistlerin gözdesi haline geldi - Kanyona gelen yerli ve yabancı turistler, profesyonel rehberler eşliğinde kanyon içinde halatlarla geçiş yapıyor, kanyonun 12-15 derecelik sularında serinliyor

ANTALYA (AA) - YUNUS İÇEN - Kemer ilçesindeki Göynük Kanyonu, her yıl çok sayıda macera tutkunu turisti ağırlıyor. 

Likya Yolu'nun önemli bir bölümünün de içinden geçtiği Göynük Kanyonu, dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak gösteriliyor. Göynük'e gelen tatilciler, kanyonda trekkingin yanı sıra, kanyon içinde halatlarla geçiş yaparak heyecan yaşayabiliyorlar. Doğa ile içiçe olmanın keyfini yaşayan turistler, kanyonda yazın 12-15 derece olan suda serinleme imkanı da buluyor. 

Kanyon macerasında turistlere profesyonel rehberler eşlik ediyor. Birbirinden heyecanlı ve maceralı etkinliklerle eğlenen turistler, yılın yorgunluğunu kanyonda atmaya çalışıyor. 

Göynük Kanyonu'na tur düzenleyen firmanın sahibi Doğukan Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanyona gelen ziyaretçi sayısında her yıl artış yaşandığını söyledi. Bu yıl daha çok Alman ve İngiliz turistleri ağırladıklarını belirten Ak, Milli Parklar sınırları içinde yer alan Göynük Kanyonu'na kurdukları tesiste doğaya da zarar vermediklerini vurguladı.

- " Avrupa 'nın en büyük zip wire hattı kurulacak"

İşletme olarak, dünyanın dört bir yanından turistlere rehberlik eden uluslararası seyahat sitesi TripAdvisor'dan 2 yıldır "mükemmeliyet belgesi" aldıklarını ifade eden Ak, şöyle konuştu:

"Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile çalışıyoruz. Kanyondaki zip wire (kanyon üzerinden telle geçiş) parkurunu yenilemeyi düşünüyoruz. Göynük Kanyonu'na, 1,5 kilometrelik zip wire hattı kuracağız. Bu hat Avrupa'nın en uzun zip wire hattı olacak. Çalışmalara eylülde başlamayı planlıyoruz. Ekim-kasım gibi de tamamlanacaktır. Bu hatla zip wire müşterileri artacak ve kanyona gelen tatilciler daha çok eğlenme fırsatı bulacaklar."

- "Kemer'de kış turizmi canlandırılmalı"

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ise Kemer'in turizm olmadan düşünülemeyeceğini söyledi. Turizmin "pamuk ipliğine bağlı" olduğunu vurgulayan Gül, şunları söyledi:

"Turizm, devlet politikasının öne çıktığı bir olaydır. Kemer'de alternatif turizm olarak Göynük Kanyonu, gezilebilecek ve adrenalin yaşayarak eğlenilebilecek güzel mekanlardan birisidir. Antalya'ya geçen senelere oranla 5-6 ülkeden turist gelirken, bu sene en az 15 ülkeden turist geldi. Kemer'de alternatif olarak kış turizmini de canlandırmak gerekiyor. Dağlık olması nedeniyle futbol sahaları yapılamıyor. Ancak spor salonları, kongre merkezleri yapmak gerekiyor."