AESOB Başkanı Sevimçok:

AESOB Başkanı Sevimçok:
AESOB Başkanı Sevimçok:
- "Esnafın uzun yıllardır arzuladığı olanaklara kavuşması adına önemli adımlar atıldı"

ANTALYA (AA) -  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok, Başbakan Ahmet Davutoğlu 'nun esnaf ve sanatkarlar için açıkladığı tasarıların esnaf adına sevindirici olduğunu bildirdi.

Sevimçok, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin (TESKOMB) düzenlediği "Yeni Türkiye Buluşması"ndaki açıklamalarının, esnaf adına sevindirici olduğunu ve esnafın uzun yıllardır arzuladığı olanaklara kavuşması adına önemli adımların atıldığını söyledi.

Esnafın büyük sermaye karşısında günden güne eridiğini ve artık başa çıkamaz hale geldiğini vurgulayan Sevimçok, Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarının esnafın yüreğine su serptiğini ifade etti.

Sevimçok, Başbakan Davutoğlu'nun esnafa 4 maddelik destek paketi açıkladığını ve bu pakette 3 yıllık ustalık belgesi olan ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde çalışanlara faizsiz kredi verileceğini, her AVM'de esnaf ve sanatkarlara en az yüzde 5 yer ayrılacağını, yine AVM'lerde kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere de binde 3 oranında yer ayrılarak bu yerlerdeki esnaftan kira rayiç bedelinin dörtte birinin alınacağını açıkladığını hatırlattı.

Başbakan Davutoğlu'nun bu açıklamalarının esnafın şevkini artıracağının altını çizen Abdullah Sevimçok, ekonomik sebeplerle kaybolan mesleklerin de bu sayede yeniden canlanmasını umut ettiklerini kaydetti.