Ağustos sıcağında kar keyfi

Ağustos sıcağında kar keyfi
Ağustos sıcağında kar keyfi
- Antalya'da yerli ve yabancı turistler, 38 dereceye ulaşan sıcaklarda Kar Dünyası'nda eksi 5'i bulan soğuğun tadını çıkarıyor - İşletmeye özellikle Arap turistler büyük ilgi gösteriyor

ANTALYA (AA) - Antalya'da aşırı sıcaklara alternatif olarak kurulan "Kar Dünyası ve Buz Müzesi", sıcakların bastırmasıyla birlikte adeta tatilcilerin akınına uğradı.

Türkiye 'nin ve dünyanın birçok yerinden Antalya'ya gelen turistler serinlemek için eksi 5 derece bulan Kar Dünyası ve Buz Müzesi'ni hem geziyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor.

Kar Dünyası ve Buz Müzesi İşletme Müdürü Okan Gürses, bin 500 metrekarelik bir alana sahip alanda doğal kar yaptıklarını ifade etti.

Gürses, küçük su taneciklerini makineler yardımı ile kristalize hale getirerek püskürttüklerini söyleyerek, "Eskiden buzdolaplarında olan karlama sistemini Kar Dünyası'na uyguluyoruz. Çocuklar burayı daha çok seviyor. Çünkü kaydıraklar var ve çocuklar burada karda hem kayıyor hem de eğlenceli zaman geçiriyor" dedi.

Sadece yabancı değil yerli turistin de kar dünyasına yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Gürses, şunları söyledi:

"Özellikle Antalya'da yaşayanlar buraya büyük ilgi gösteriyor. Yabancı turistler de her zaman olduğu gibi buraya gelmeyi çok seviyor. Bizim için yerli ve yabancı gibi bir ayrım yok. Kar Dünyası her kesimin tercih ettiği bir yer. Bu yıl Arap turistlerin daha faza olduğunu söyleyebiliriz. Geçen sene Rus turistler fazlaydı, bu sene ise Arap turistlerin ilgisi daha fazla. Çünkü onlar da sıcak memleketten geliyorlar ve içerinin eksi 5 derece olması onların hoşlarına gidiyor. Kar Dünyası ziyaretçileri, bir anda 40 derece sıcaktan eksi 5 derece soğuk bir mekana giriyorlar. Ağustos ayında sıcak salep ve sıcak çikolata içiyorlar ve buzdan heykelleri gördükleri zaman da çok hoşlarına gidiyor."

Kar Dünyası ve Buz Müzesi'ni gezen Yurdanur Çelik, Adana'dan kızı ve eşiyle geldiklerini söyleyerek, "Bir arkadaşımızın tavsiyesi ile buraya geldik. Kapıdan girdiğimiz anda çok beğendik. Baş başka bir dünyaya girmiş gibi olduk. Çok profesyonelce hazırlanmış. Daha birkaç dakika oldu ama çok beğendik" ifadesini kullandı.

Ailesiyle birlikte İzmir 'den gelen 11 yaşındaki Öykü Önem de İzmir'in çok sıcak olduğunu söyleyerek, tesisi çok beğendiğini ve buradan gitmek istemediğini belirtti.