AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi

AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi
AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu: - "Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Türkiye'de başbakanlık yapmak, genel başkanlık yapmak kolay değil ama Allah'ıma şükürler olsun, ağzını açmış 'acaba bir şey olacak mı' diye bekleyenlere 'hayır' diye AK Parti'liler bu salondan haykırıyor" - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "(Paris'teki terör saldırısı) Müslümanlık adına böyle bir cinayetin işlendiğini düşünenlerin dahi Müslümanlıktan haberi yoktur"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, " Recep Tayyip Erdoğan 'dan sonra Türkiye'de başbakanlık yapmak, genel başkanlık yapmak kolay değil ama Allah'ıma şükürler olsun ağzını açmış 'acaba bir şey olacak mı' diye bekleyenlere 'hayır' diye AK Partililer bu salondan haykırıyor" dedi. 

Soylu, Kepez Turgut Özal Spor Salonu'nda yapılan AK Parti Antalya İl Olağan Kongresi'nde, AK Parti iktidarının 13 yıldır Türkiye'de büyük bir devrimi gerçekleştirdiğini, demokrasi ve kalkınma alanında önemli çalışmalar yaptığını söyledi. 

Yerel seçimlerde önce Antalya'da AK Parti'lilerle buluştuğunu hatırlatan Soylu, "Bir yıl önce Türkiye'nin yükselişini, büyümesini, zenginleşmesini engellemeye çalışanlar, 17 ve 25 Aralık darbelerini haince gerçekleştirmişlerdir. Antalyalılar o kara günlerde o darbeyi yapmak isteyenlere, Türkiye'yi bir yerlere peşkeş çekmek isteyenlere, hain çete planlarını uygulamak isteyenlere 30 Mart'ta dersini verdi. Yetmedi, sadece Antalya'yı beceriksiz CHP 'nin kursağından çekip almadı, başka büyük anlayışı daha gerçekleştirdi. Kurucumuz, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a büyük bir destek verdi" diye konuştu.

Soylu, AK Parti'li kadroların ne yaptığını, ne adım attığını, nereye gittiklerini çok iyi bildiklerini kaydetti.

AK Parti'nin sadece siyasi bir parti olmadığını vurgulayan Soylu, AK Parti'nin Türkiye'yi birinci sıçramasını gerçekleştiren ve ikinci sıçramasını da gerçekleştirecek kadroya sahip bulunduğunu ifade etti. 

AK Parti'yi büyük bir medeniyet ve insanlık hareketi olarak değerlendiren Soylu, "AK Parti sadece bu salonda AK Parti'ye üye olan 9,5 milyon insanın partisi değildir, 77 milyonun, Türkiye'nin umududur, Kafkasların, Balkanların Ortadoğu'nun umududur. AK Parti mazlumların, mağdurların umududur" diye konuştu. 

Soylu, AK Parti'nin Osman Gazi'nin, Fatih Sultan Mehmet'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın, Abdülhamit'in, Abdülmecit'in, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'ün, Adnan Menderes'in, Turgut Özal'ın, Necmettin Erbakan'ın, mağdurların ve mazlumların ocağı olduğunu dile getirdi.

Antalya'da coşkulu bir kalabalıkla karşılaştıklarını, bu tabloyu Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da görmesini istediğini belirten  Soylu, "Genel Başkanımızı, Başbakanımızı biz yorduk, gece sabaha kadar çalıştırdık, kolay değil. Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Türkiye'de başbakanlık yapmak, genel başkanlık yapmak kolay değil ama Allah'ıma şükürler olsun, ağzını açmış 'acaba bir şey olacak mı' diye bekleyenlere 'hayır' diye AK Parti'liler bu salondan haykırıyor. Avucunuzu yalarsınız, avucunuzu" ifadesini kullandı.

Teşkilat üyelerinin haziran ayında yapılacak seçime hazır olmalarını ve çok çalışmalarını isteyen Soylu, sokak sokak, köy köy Antalya'da yeni bir destan yazmaları gerektiğini söyledi. 

Türkiye'nin emin adımlarla yoluna devam edeceğinin altını çizen  Soylu, "Hangi tuzakları kurarlarsa kursunlar, hangi vesayet odaklarıyla hareket ederlerse etsinler, biz yolumuzdan dönmeyeceğiz, herkes duysun, kendi arabamızı da kendi uçağımızı da yapacağız" dedi. 

- "Bunu düşünenlerin bile Müslümanlıktan haberi yoktur"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de AK Parti kongrelerinin başka partilerde olduğu gibi havalarda sandalyelerin uçuştuğu kongreler değil, tazelenme, kucaklaşma, selamlaşma kongreleri olduğuna dikkati çekti.

Birilerinin sadece laf ürettiğini, kendilerinin ise az lafla çok iş yaptıklarını vurgulayan Türel, Antalya'ya önemli hizmetler kazandırdıklarını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün kongreye katılmasının beklendiğini ancak Fransa'daki program nedeniyle gelemediğini bildiren Türel, Müslümanlık adına yapılan davranışın Müslümanlıkla hiç uyum göstermediğine işaret etti.

Müslümanların bırakın adam öldürmeyi, birbirlerinin arkasından kötü söz söylemeyeceklerini dile getiren Türel, "Müslümanlık adına böyle bir cinayetin işlendiğini düşünenlerin dahi Müslümanlıktan haberi yoktur. 'Nifak, adam öldürmekten kötüdür' diyor inancımız, aramızda nifak tohumları yeşertmeye çalışanlara omuz omuza, el ele vererek bugüne kadar fırsat vermedik, vermeyeceğiz" diye konuştu.

AK Parti Antalya İl Başkanlığı görevini bırakan Mustafa Köse de AK Parti'nin yaptığı hizmetler doğrultusunda her seçimde oyunu artırarak yoluna devam ettiğini anlattı. 

Kongrede AK Parti Antalya İl Başkanlığına Rıza Sümer, tek aday olarak katıldı.

Bu arada kongrenin ardından bir kişi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na dosya vermek istedi. Dosyayı kabul eden ve korumalarına veren Çavuşoğlu, kendisinin de ilgileneceğini söyledi. Dosyayı ısrarla korumaların değil, Çavuşoğlu'nun almasını isteyen bu kişi, daha sonra korumalar tarafından uzaklaştırıldı.