AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Ya onlar silahı bırakacak, silahı gömecek ya biz sonuna kadar mücadelemizi yapacağız, terörü ve teröristleri ülkemizden temizleyeceğiz" - "1 Kasım seçimleri aslında üzerimizde dolaşan kara bulutları atmak için, uzaklaştırmak için önemli bir fırsat" - "Bugün PYD ile PKK birliktedir, bize göre ikisi de terör örgütüdür. Bunu başta Amerikalı dostlarımız olmak üzere tüm dünyaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da anlatacağız"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, terörle amansız bir mücadele verdiklerini belirterek, "Ya onlar silahı bırakacak, silahı gömecek ya biz sonuna kadar mücadelemizi yapacağız, terörü ve teröristleri ülkemizden temizleyeceğiz" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Antalya'nın Manavgat ilçesine gelen Çavuşoğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti ilçe başkanlığında düzenlenen programda, partililerle bayramlaştı.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Mekke'deki vinç kazasında ve Mina'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Bayramların barışa, huzura, birlik ve beraberliğe aracı olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Ülkemizde ve özellikle komşu ülkelerde zor şartlarda, ülkemizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin şartları göreceli olarak çok iyi ama evlerinden uzaklar. Evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli, Iraklı, Libyalı, Yemenli kardeşlerimize de inşallah Rabbim evlerine huzur için dönmelerin nasip eder" diye konuştu.

Türkiye olarak son dört yıldır Suriyeli, Iraklı vatandaşlara ayrım yapmaksızın kapılarını açtıklarını ifade eden Çavuşoğlu, bugüne kadar onlar için 6,5 milyar dolar civarında harcama yaptıklarını vurguladı.

Türkiye'de 2 milyon mülteci bulunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Avrupalıların bugüne kadar 230 bin civarında mülteciyi aldığını, şimdi de "100 bin, 200 bin mülteci gelecek diye tir tir titrediğini" dile getirdi.

Çavuşoğlu, bir tarafta Esed gibi zalim rejimler, diğer yanda da DAEŞ gibi terör örgütleri bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Şimdi de PKK, PYD Suriye'de birlikte oradaki insanlara zulüm ediyor, işgal ettikleri yerdeki vatandaşları Arapları, Türkmenleri, hatta kendi ideolojini benimsemeyen Kürtleri de göçe zorluyorlar. İnşallah bunlar sona erer. İnşallah ülkemizde de terör sona erer. Amansız bir mücadele veriyoruz. Bizim iyi niyetimizi suistimal ettiler, bizim terör bitsin diye samimi girişimlerimizi maalesef suistimal ederek, tam tersi faaliyetlerde bulundular. Ama artık bizim onların verdiği sözlere inanmamız mümkün değil. Silahı bıraktıklarını, silahı gömdüklerini, terörü terk ettiklerini, bıraktıklarını görmemiz lazım, inanmamız lazım. Ya onlar silahı bırakacak, silahı gömecek ya biz sonuna kadar mücadelemizi yapacağız, terörü ve teröristleri ülkemizden temizleyeceğiz." 

Örgütün kendi ideolojilerini Kürt vatandaşlara empoze etmeye çalıştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, esasen Kürtlerin muhafazakar ve dindar olduğunu, günümüzde Güneydoğu'da oynanan en büyük oyunun bu olduğunu dile getirdi. 

- "Operasyonlara aralık vermeden devam etmemizi istiyorlar"

Kürt vatandaşların İslam dininden ve muhafazakarlıktan uzaklaştırılmaya çalışıldığını, bunun da baş aktörünün PKK terör örgütü olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Kürt vatandaşlarımız gerçeği görmeye başladılar. Onlar da PKK'nın gerçek yüzünü bir kere daha gördüler ve bizden operasyonlara aralık vermeden devam etmemizi istiyorlar. O zulümden onları kurtarmamızı istiyorlar, çocuklarının dağa kaçırılmasını istemiyorlar, vergi adı altında haraç vermek istemiyorlar" diye konuştu.

"1 Kasım seçimlerinin Türkiye'nin üzerinde dolaşan kara bulutları uzaklaştırmak için önemli bir fırsat olduğunu belirten Çavuşoğlu, koalisyon için samimi çaba sarf etmelerine rağmen hükümet kurulmadığını, uzun görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, CHP ile temel konularda çok farklı noktalarda oldukları için anlaşmaya varılamadığını vurgulayarak, MHP 'nin de her türlü teklife "Hayır" dediğini anlattı. Bu süreçte DAEŞ terör örgütünün bile Türkiye'ye saldırmaya başladığını dile getiren Çavuşoğlu, PKK terör örgütünün polisleri şehit ederek, terör saldırılarını artırdığını belirtti.

Çavuşoğlu, 1 Kasım seçimlerinin güçlü bir iktidarın kurulması, Türkiye'nin tekrar yoluna daha da güçlü bir biçimde devam etmesi için önemli bir fırsat olacağının altını çizdi.

- "Seçmenin taşınması tavsiye edildi"

Bir gazetecinin, Doğu ve Güneydoğu'da oyların taşıma usulüyle mi yoksa normal mi olacağı yönündeki sorusu üzerine Çavuşoğlu, bölgedeki görevlilerin, seçmenin taşınması yönünde tavsiyelerde bulunduğunu, kendilerinin de Yüksek Seçim Kuruluna böyle bir talebi ilettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, CHP'nin itirazı sonucunda AK Parti'nin seçim şarkısındaki 'Bismillah' kelimesi yasaklanmasıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

" Cumhuriyet Halk Partisi 'nin 'Haydi Bismillah', yani besmeleyle bir işe başlamaktan neden korktuğunu anlamıyorum. Şu anda partinin değişik gruplardan oluştuğunu biliyoruz, hem meclis yapısının hem parti yapısının. Ama hiçbir Müslüman'ı ve bizi 'Haydi Bismillah demekten alıkoyamaz. Biz her işimize Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlıyoruz, bu seçime de 'Haydi Bismillah' diyerek başladık. Allah'ın kelamıyla işe başlamaktan Cumhuriyet Halk Partisi neden korkuyor, neye zararı var? Onlar da desinler, eğer dili dönüyorsa desin, mutlaka vardır dili dönen."

- ABD'nin YPG hakkındaki görüşü

Başka bir gazetecinin, "Amerikalı bir yetkili, YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmediklerini açıkladı. Bununla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?" yönündeki sorusu üzerine de ?Çavuşoğlu, "Batılı dostlarımız, müttefiklerimiz dahil bölgenin sorunlarıyla ilgili tespitlerinde hep yanıldılar. Irak'ın Maliki'ye teslim edilmemesi gerektiğini söylediğimizde, dostlarımız dediler ki 'Hayır Maliki bize de bağlıdır, Irak'ı iyiye götürecek'. Biz de 'Hayır, Maliki'nin bağlı olduğu yerler de belli, mezhepçi bir politika izliyor ve izleyecek, Irak'ı felakete götürecek' dedik. Irak bugün hala toparlanamıyor" görüşlerine yer verdi. 

Suriye'de sorun başladığı zaman da Batılı yetkililere ortaya çıkan tabloyu defalarca anlattıklarını ifade eden Çavuşoğlu, "O ülkeler bizim zamanındaki uyarılarımızı, tespitlerimizi dikkate almadıkları için üzüntü duyduklarını söylüyorlar. Bugün de hala arazideki tespitlerinde yanılıyorlar" dedi.

- "Terörün tanımıyla ilgili de ciddi bir eksiklik var"

Çavuşoğlu, terör örgütleri arasında ciddi bir ayrım yapıldığına değinerek, şunları ifade etti:

"DAEŞ'le mücadele eden, etmeyen terör örgütleri. İki terör örgütü bölgede güç için savaşıyorsa ikisinden birisi daha iyi diyemezsin. İkisi de terör örgütüdür, ikisi de lanetlidir, ikisinin de yok edilmesi gerekiyor. DAEŞ ile savaşıyor diye başka bir terör örgütünü meşru görmek çok ciddi bir hatadır, bunu da Batılı dostlarımız maalesef yapıyorlar. Terörün bugün dünyada başarılı olmasının ve giderek güçlenmesinin sebebi de budur, altında da bu yatıyor. Terörün her türlüsüyle kararlı bir şekilde mücadele etme konusunda büyük bir eksiklik var. Terörün tanımıyla ilgili de ciddi bir eksiklik var."

Çavuşoğlu, terörün uluslararası kabul edilmiş bir tanımı olmaması yüzünden PYD ile ilgili değişik görüşler olduğuna işaret etti. Çavuşoğlu, "Bugün PYD ile PKK birliktedir, bize göre ikisi de terör örgütüdür. Bunu başta Amerikalı dostlarımız, müttefikimiz olmak üzere tüm dünyaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da anlatacağız. Daha önceki tespitlerimiz nasıl doğruysa bu konudaki tespitlerimiz yerindedir, doğrudur" diye konuştu.