AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Bugüne kadar böyle bir EXPO'ya en fazla 32 ülke katılmış. Olumlu görüş belirten ülkelerin hepsi katılırsa belki rekoru kırmış olacağız" - "Önümüzdeki süreçte Antalya sadece turizmin değil, diplomasinin de merkezi haline gelecek"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugüne kadar böyle bir EXPO'ya en fazla 32 ülke katılmış. Olumlu görüş belirten ülkelerin hepsi katılırsa belki rekoru kırmış olacağız" dedi.

Aksu ilçesinde yapımı devam eden EXPO 2016 Antalya alanında incelemeler yapan Çavuşoğlu, bölgede oluşturulan ormana ağaç dikti. 

Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, EXPO 2016'nın Antalya'ya prestij kazandıracak bir etkinlik olacağını belirterek, sadece 6 aylık bir EXPO olarak planlamadıklarını söyledi.

Alanın kalıcı bir botanik park olacağını ve katılan tüm ülkelerin milli bahçelerinin, ülkelerden hiçbir ücret almadan kalıcı hale getireceklerini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"EXPO için şu anda 36 ülke olumlu görüş belirtti. Dışişleri Bakanlığımız döneminde tüm ikili temaslarda ve Başbakan ile Cumhurbaşkanının ikili görüşmelerinde tüm ülkelere EXPO'ya katılmaları konusunda telkinde bulunduk ve birçok ülke görüşlerini değiştirdi. Bu tür EXPO'lara genelde 25 ila 30 arasında katılım oluyor. Bugüne kadar böyle bir EXPO'ya en fazla 32 ülke katılmış. Olumlu görüş belirten ülkelerin hepsi katılırsa belki rekoru kırmış olacağız. Çalışmalar iyi gidiyor. Her şey zamanında bitecek. Arkadaşlarımız hummalı bir çalışma yürütüyor."

- "Antalya'ya yeni bir imaj katacak"

Çavuşoğlu, EXPO alanında yapılacak kongre merkezinin Antalya'nın turizmi ve ticaretine, EXPO sürecinden sonra da katkı sağlamaya devam edeceğini ifade etti.

Kurulacak raylı sistem sayesinde EXPO ile şehir arasındaki bağlantıyı güçlendireceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Burayı 6 aylık bir alan olarak görmemek lazım. Antalya yeni bir imaj katan bir etkinlik alanına kavuştu" dedi.

Çavuşoğlu, G20 Zirvesi'nin hazırlıklarının devam ettiğini hatırlatarak, zirvenin şimdiden Antalya'yı dünyada tanıtmaya başladığını ifade etti. Her yerde Antalya'nın konuşulduğunu, G20 ile ilgili haber yapıldığını anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Resmi olarak 3 binden fazla basın mensubu gelecek. Gayri resmi olarak da gelenler olur. Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz lazım. G20 ile ilgili yapılan çalışmalar da Antalya'nın çehresini değiştiriyor. Yeni yollar yapıyoruz, var olan yolları geliştiriyoruz. İletişim ve elektronik alt yapısını tekrar gözden geçiriyoruz. EXPO ve G20'nin Antalya'ya katkısını şimdiden görmeye başladık."

Çavuşoğlu, T20 kapsamında turizm dünyasının Antalya'da buluştuğunu, mayıs ayında NATO Dışişleri Bakanları toplantısının da Antalya'da gerçekleştirildiğini anımsatarak, "Önümüzdeki süreçte Antalya sadece turizmin değil, diplomasinin de merkezi haline gelecek" diye konuştu.