AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Kongre merkezleri, spor amaçlı salonlar ve yeni spor tesisleri dahil Antalya'yı daha bir cazibe merkezi haline getireceğiz" - "Türkiye'nin çok daha güçlü olması lazım. Ekonomisinin çok güçlü olması lazım. Şu anda halen gelirde üst orta düzeydeyiz. Eskiden alt orta düzeydeydik"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kongre merkezleri, spor amaçlı salonlar ve yeni spor tesisleri dahil Antalya'yı daha bir cazibe merkezi haline getireceğiz" dedi.

Çavuşoğlu, Kemer ilçesindeki bir otelde turizmcilerle basına kapalı olarak gerçekleşen toplantının ardından,  turizm çalışanlarıyla bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Çavuşoğlu, Antalya'nın Türkiye 'nin dünyaya açılan penceresi olduğunu belirterek, Antalya'ya her türlü hizmeti sunabilmek için 14 yıldır gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Antalya halkının yaşam kalitesini yükseltmek için her türlü imkanı seferber ettiklerini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Antalya çok büyüdü. 2002 yılında 3 milyon turist gelen Antalya'ya geçen sene yaklaşık 13 milyon turist geldi. Bu sene Rusya'daki kriz ve Avrupa'daki ekonomik krizden dolayı bazı düşüşler yaşadık. Şu anda yüzde 2,5 gibi bir düşüş var. Amacımız önümüzdeki yıllarda çok daha fazla turistin gelmesi. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Niye? Daha fazla turist, daha fazla insan, daha fazla işletme ve daha fazla gelir demek."

Çavuşoğlu, Antalya'ya daha fazla turist gelmesi için kolay ulaşılır olması gerektiğini ifade ederek, hem Türkiye'den hem dünyadan ulaşım için limanlar, yeni otobanlar, havalimanları yapacaklarını belirtti.

Bir şehrin ulaşılabilir olduğu sürece büyüyeceğini ama bunun da yetmediğini anlatan Çavuşoğlu, 12 ay turizm için yeni çalışmaları olduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu, "Kongre merkezleri, spor amaçlı salonlar ve yeni spor tesisleri dahil Antalya'yı daha bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Bunun için turizmcileri destekliyoruz" şeklinde konuştu.

- "14 yılda Türkiye inanılmayacak bir noktaya geldi"

Önümüzdeki yıl itibarıyla asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, emekli, öğrenci, ilk defa iş kuracaklar ve çiftçilerle ilgili projeleri olduğunu anlattı.

"Bir vatandaşımız doğduğu ilk günden ölümüne kadar, devlet yanında olacak" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"14 yılda Türkiye inanılmayacak bir noktaya geldi ama geldiğimiz noktada yetersiz. Türkiye'nin çok daha güçlü olması lazım. Ekonomisinin çok güçlü olması lazım. Şu anda halen gelirde üst orta düzeydeyiz. Eskiden alt orta düzeydeydik. Biz niye yüksek gelirli ülkeler sınıfına girmeyelim. Yapamaz mıyız? Yaparız. Bugün G20'ye başkanlık yapıyoruz. Dünyanın en zengin 20 ekonomisinden biriyiz. 16. büyük ekonomiyiz. Avrupa'nın en gelişmiş 6 ülkesinden bir tanesiyiz. Avrupa'da ilk üçe giremez miyiz? Dünyada ilk 10'a giremez miyiz? Kişi başına düşen milli geliri 2 bin dolardan 11 bin dolara çıkardık. Bunu 20-25 bin dolarlara çıkaramaz mıyız? Potansiyelimiz var. İnanmamız lazım. Antalya'yı da böyle bir idealle dünya markası yapıyoruz."

Konuşmasının ardından turizm çalışanlarıyla sohbet eden Çavuşoğlu, daha sonra Kemer Sanayi Sitesi'ndeki esnaflarla basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.