AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Terörü temizleyinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz ve mücadelemiz de şu anda çok başarılı gidiyor. Hedefler tam isabet vuruluyor. Doğrudan PKK'nın inlerini ve silah depolarını vuruyoruz" - Önümüzdeki süreçte inşallah gübrede ve yemde KDV'yi sıfırlıyoruz. İlaçta KDV yüzde 8, ilaçlarla ilgili genel yönetmelikler var, bununla ilgili de çalışma yapıyoruz"

ANTALYA (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "Terörü temizleyinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz ve mücadelemiz de şu anda çok başarılı gidiyor. Hedefler tam isabet vuruluyor. Doğrudan PKK 'nın inlerini ve silah depolarını vuruyoruz" dedi.

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Antalya'nın Demre ilçesine gelen Çavuşoğlu, bir lokantada, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurum müdürlerinin katılımıyla düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Burada bir konuşma yapan Çavuşoğlu, hizmet ettiği şehirler için mücadele eden yöneticiler gerektiğini, eğitime çok önem verdiklerini belirterek, bölgeye de yeni okullar kazandırdıklarını, yatırımların karşılığını sınavlarda da aldıklarını anlattı.

Demre'nin bir turizm merkezi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Sloganımız, 'Denize bir damla pis su istemiyoruz'. Bunun için de kanalizasyon ve arıtma konusuna önem veriyoruz"  dedi.

- "Hizmetin partisi olmaz"

Büyükşehir Belediyesinin bütçelerinin artırıldığını ve imkanlarını ilçe belediyelere de sunduklarını belirten Çavuşoğlu, "Hizmetin partisi olmaz, hizmette parti ayrımı olmaz. İlçe belediye başkanlarımız hangi partiden seçilirse seçilsin aynı hizmeti sürdürüyoruz" diye konuştu.

Gemilerle gelen turist sayısının kendilerini tatmin etmediğini aktaran Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Antalya'da en faydalandığımız, kruvaziyer turizmi.  Antalya'ya gelen turist sayısı 2002 yılına göre çok ciddi bir şekilde arttı. O yıllarda 3 milyon civarında turist geliyordu, geçen yıl 13 milyon civarında turist geldi Antalya'ya yurt dışından, buna bizim yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız dahil değil, Sadece yabancı turistlerle ilgili, bunun sayısını daha artırmamız ve 12 aya çıkarmamız lazım."

Büyük gemilerin yanaşarak turist getireceği bir limanı Demre'ye kazandıracaklarını açıklayan Çavuşoğlu, havadan ulaşımın sağlanabilmesi için de bölgeye Antalya'nın üçüncü havalimanını yapacaklarını bildirdi.

- "İki  kitap yazacağım"

 Çavuşoğlu, "Sivil havacılıkta her şey hassastır, risk alamayız. Çalışmalarda bir yıllık rüzgar ve yağış bile değerlendiriliyor. Çalışmalar sonucunda aksilik olmazsa bölgeye Antalya'nın üçüncü havaalanını kazandıracağız" dedi.

İleride iki kitap yazmayı düşündüğünü bildiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bir tanesi Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na giden süreç. Çok kolay bir süreç olmadı. Biz detayları paylaşmıyoruz ama Türk, Müslüman olduğumuz için neler yaptılar. Bir İngiliz'e karşı seçim kazanmak o kadar kolay bir şey değil. İlk defa bir Türk'ün orada başkan olması hiç kolay değildi. Bir onun başından itibaren yaşadıklarımızı bir de Gazipaşa Havalimanı'nın kitabını yazacağım." 

- "Gübrede ve yemde KDV'yi sıfırlıyoruz"

Çavuşoğlu, tarımdan ekonomiye sağladıkları katkıyı artırmak gerektiğini belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarımda Avrupa'nın birinci ülkesiyiz ve dünyada da ilk yedideyiz. Daha iyi noktaya gelmemiz lazım. Sizler üretiyorsunuz, sel felaketi oluyor, tanzimini yapıyoruz. Girdilerin maliyetinin yüksek olduğundan şikayet ediyorsunuz ve buna kulak verdik. Önümüzdeki süreçte inşallah gübrede ve yemde KDV'yi sıfırlıyoruz. İlaçta KDV yüzde 8, ilaçlarla ilgili genel yönetmelikler var, bununla ilgili de bir çalışma yapıyoruz, ondan sonra bu konudaki düşüncemizi açıklayacağız. Şimdi aldığımız karar gübredeki yüzde 18 KDV'yi sıfıra indiriyoruz."

- "Gençlerimizin önünün açıyoruz"

Çavuşoğlu, gençlere yönelik önemli projelerinin olduğunu, işini kurmak isteyen gençlere 50 bin lira hibe, 100 bin liraya da faizsiz kredi verdiklerini belirtti.

Gençlerden vergi de almadıklarını ve üzerilerindeki riski aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Bugüne kadar hep vatandaşlarımızın yanında olduk, her zaman da yanlarında olacağız. Kadınlarımıza da kredi desteği vererek, önlerini açıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, bundan sonra emekli maaşlarında kesinlikle kesinti olmayacağına dikkati çekerek,  emeklilere normal maaşlarının üzerine yılda bir kez bin 200 lira maaş ödeyerek rahatlama getireceklerini vurguladı.

Her zaman vatandaşların hizmetlerinde olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, iş kurmak isteyen kadınlara da 100 bin liraya kadar kredi desteği vererek, önlerini açacaklarını kaydetti.

- Terörle mücadele

 Yaşanan terör saldırılarına da değinen Mevlüt Çavuşoğlu, terörün belini kırdıklarını, terörü temizleyinceye kadar mücadelelerini devam ettireceklerine işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Mücadelemiz de şu anda çok başarılı gidiyor. Hedefler tam isabet vuruluyor, yani böyle gelişi güzel bombalamalar yok. Doğrudan PKK'nın inlerini ve silah depolarını vuruyoruz. Şehirlerde de tüm yapılanmalarını temizliyoruz. Yani o şehirlerde biliyorsunuz bazı yapılanmalar var, silah depolamışlar. Sokağa çıkma yasağı ilan edildiği zaman bilin ki polisimiz askerimiz, güvenlik güçlerimiz, özel kuvvetlerimiz, o şehre giriyor, teröristleri orada temizliyor silah depolarını yok ediyor ve vatandaşımızı huzura kavuşturuyor."