AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ?Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ?Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ?Çavuşoğlu:
- "Milli gelirle kıyasladığımız zaman dünyada birinci sıradayız insani yardımlarda, kalkınma yardımında da öyle. Yılda 1,7 milyar dolar insani yardım, yılda 1,5 milyar dolar civarında da kalkınma yardımı yapıyoruz" - "Risk olmadan her zaman başarı olmaz. Aldığımız görevlerin hepsini en iyi şekilde yapmaya, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Uluslararası alanda ülkemizin, milletimizin itibarını artırmaya çalıştık" - "Avrupa Birliği'nden Türkiye'nin hiçbir zaman vazgeçmemesi lazım, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin bir kaybı olmaz"

ANTALYA (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt ?Çavuşoğlu, "Milli gelirle kıyasladığımız zaman dünyada birinci sıradayız insani yardımlarda, kalkınma yardımında da öyle. Yılda 1,7 milyar dolar insani yardım, yılda 1,5 milyar dolar civarında da kalkınma yardımı yapıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde mezun olduğu Özel Hamdullah Emin Paşa Anadolu Lisesi'nde (ÖHEP) öğrencilerle buluştu.

Okulun konferans salonunda öğrencilerle söyleşi yapan Çavuşoğlu, öğrencilik anılarından bahsetti, tecrübelerini paylaştı. Öğretmen ve öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı sürecini anlattı.

 Çavuşoğlu, "Hangi işi yaparsanız yapın, siyaset olabilir, kendi mesleğinizi kurmuş olabilirsiniz, hukukçu olabilirsiniz, güvenlik, diplomat olabilirsiniz, her alanda ikili münasebetler ve insan ilişkilerine çok önem vermeniz lazım ama bunu samimi yapmak lazım, öyle suni olmamak lazım" diye konuştu.

Avrupa Birliği sürecini anlatan Çavuşoğlu, Türkiye 'nin dünyada temsilcilik sayısı bakımında altıncı sırada olduğuna dikkati çekti. Çavuşoğlu, "Avrupa Birliği'nden Türkiye'nin hiçbir zaman vazgeçmemesi lazım, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin bir kaybı olmaz" ifadesini kullandı.

- Esnafa geçmiş olsun ziyareti

Çavuşoğlu, ardından Çarşı Mahallesi Bankalar Caddesi'ndeki turistik çarşıda çıkan yangında iş yeri zarar gören esnafı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Doğa Kolejine de giden Çavuşoğlu, laboratuvar bölümünde öğrencilerle "zıplayan sodyum" deneyi yaptı.

Ardından okulun konferans salonunda "Kariyer Günleri" programında konferans veren Çavuşoğlu, gençlerin küçük dokunuşlarla bilgiye kolayca ulaşabildiğini söyledi.

"Diplomat olmak istiyordum, bu konuda çok fazla bilgiye sahip olduğum için değil bizim diplomatlarımız ASALA terör örgütü tarafından şehit edildiği için o mesleğe merak sardım. Ondan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kazandım" diyen Çavuşoğlu, annesinin her zaman doktor olmasını istediğini belirtti.

Öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunan Çavuşoğlu, "Ne iş yaparsanız yapın severek yapın. O zaman hem haz alır hem para kazanır hem de başkalarının takdirini alırsınız. Basit bir iş olarak görmeyin" dedi.

Yönetilebilen riskin her zaman alınabileceğini vurgulayan Mevlüt Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Ama yönetilemeyen, gelişi güzel riskler de böyle hayatımızı karartacak riskler, yaptığın görevde işini ya da ülkeni tehlikeye atacak risklerden kaçınmak gerekir ama yönetebileceğin risklere girmek gerekiyor. Risk olmadan her zaman başarı olmaz. Aldığımız görevlerin hepsini en iyi şekilde yapmaya, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Uluslararası alanda ülkemizin, milletimizin itibarını artırmaya çalıştık."

Türkiye'nin insani yardımlarda da ilk sıralarda yer aldığını belirten Çavuşoğlu, "Çok şükür Türkiye insani yardımda bugün dünyada üçüncü sırada. Amerika, İngiltere ve Türkiye. Avrupa Birliği'nin toplam insani yardımı bizimkini ancak karşılar. Milli gelirle kıyasladığımız zaman dünyada birinci sıradayız insani yardımlarda, kalkınma yardımında da öyle. Yılda 1,7 milyar dolar insani yardım, yılda 1,5 milyar dolar civarında da kalkınma yardımı yapıyoruz. Okul, köprü yapıyoruz. Karayip ülkelerine bile köprü yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, yurt dışında Türkiye'den medet uman ülkeler ve toplulukların olduğunu ve bunları yalnız bırakmadıklarını ifade etti.