AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Eskiden 30 senede bir baraj bitiyordu, AK Parti ile beraber artık 30 sene üç seneye indi. Üç senede barajlar yapıyoruz" - "İlk günkü aşkla aynı heyecanla çalışmamız, birlik beraberlik içerisinde olmamız lazım. Ülkemizde istikrar olması, güven olması lazım" - "Terörün amacının ne olduğunu, neyi kastettiğini de çok iyi biliyorsunuz. Bu ülkenin istikrarına kastettiğini biliyoruz ama bu ülke, bu millet çok badireler atlatmıştır. Terörü yenecek gücümüz de vardır"

ANTALYA (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt ?Çavuşoğlu, "Eskiden 30 senede bir baraj bitiyordu, AK Parti ile beraber artık 30 sene üç seneye indi. Üç senede barajlar yapıyoruz" dedi.

Alanya ilçesi Yeniköy Mahallesi'nde düzenlenen törenle, bütçesi 34 milyon lira olan Alanya Alara Çayı Birinci Kısım Taşkın Koruma Projesi ile Alara Yeniköy Barajı'nın temeli atıldı.

Törene katılan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, yıllardır suya hasret toprakları suyla buluşturmanın ilk adımını attıklarını belirterek, bereketli toprakların, uzun mesafelerden kapalı devreyle sulanmaya çalışıldığın, bölge insanının çalışkan, üretken olduğunu, önleri açıldığında da ekmeğini taştan çıkardığını ifade etti.

Barajla 12 bin 500 dekardan daha fazla alanın bölgede sulanacağını anlatan Çavuşoğlu, barajın ihaledeki teslim tarihinin, 9 Temmuz 2017 olduğunu, ancak bunu müteahhit firma ile görüşerek ocak ayına indirdiklerini kaydetti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Alara çayına da taşkın önleme çalışması yapıldığını vurgulayarak, "Yaklaşık 5 milyon civarında değeri var. Alara çayının çok iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.  Taşkın olmasın, sahilimizi bozmasın, turizmimiz etkilenmesin, o bölgedeki yatırımcılar da güven içinde olsun diye suyun denize ulaştığı her nehrimize, özellikle de debisi yüksek olan nehirlerimize o bölgeye mendirekler yapıyoruz" diye konuştu.

Kadınlara, gençlere destekler vererek, kendi işlerini kurmalarını sağlayacaklarını aktaran Çavuşoğlu, özellikle turizm alanında kış aylarında işten çıkarmaya son vereceklerini bildirdi.

Çavuşoğlu, kendilerin de önce vatana hizmet edenlere teşekkür ederek, "Ama o zamanki imkanlar, anlayış farklıydı. Eskiden 30 senede bir baraj bitiyordu, AK Parti ile beraber artık 30 sene üç seneye indi. Üç senede barajlar yapıyoruz" dedi.

- "Terörü yenecek gücümüz vardır"

Türkiye 'nin en büyük sorunun terör problemi olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Terörün amacının ne olduğunu, neyi kastettiğini de çok iyi biliyorsunuz. Bu ülkenin istikrarına kastettiğini biliyoruz ama bu ülke, bu millet çok badireler atlatmıştır. Terörü yenecek gücümüz de vardır. Terörle de sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kökünü de kazıyacağız, bundan hiç şüpheniz olmasın."

- "Kıbrıs Türkü'nü suyla kavuşturduk"

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Gazipaşa'ya geleceğini belirterek,  şu bilgileri verdi:

 "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne denizin altından boruları döşedik, suyu götürdük onun açılışına geliyor, asrın projesini yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne götürüyoruz. Kıbrıs Türkü'nü suyla kavuşturduk Allah'a şükür. Onları da yalnız bırakmadık, yalnız bırakmıyoruz. Bu anlayış, bu sevda Türkiye'ye de yeter, yavru vatana da yeter, kardeş ülkelere, akraba topluluklarına, yurt dışındaki soydaşlarımıza da yeter. O gücümüz de var."

- "Bu milletin verdiği her oy kutsaldır"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İlk günkü aşkla aynı heyecanla çalışmamız, birlik, beraberlik içerisinde olmamız lazım. Ülkemizde istikrar olması, güven olması lazım. Ülkenin geleceğiyle ilgili kararı her zaman millet verir. Söz de karar da milletindir. 1 Kasım'da milletimiz hangi kararı verirse, bizim başımızın üstünedir. Biz demedik ki 'bize oy verenlerle vermeyenler arasında fark var'. Biz demedik ki 'benim oyumla onun oyu eşit değildir, köylünün oyu bir sayılmaması lazım' demedik veya 'o partiye oy verenler bidon kafalı' demedik. 'Göbeğini kaşıyan cahiller' demedik. Bu milletin verdiği her oy kutsaldır, bunun da başımızın üstünde yeri vardır. 1 Kasım'da demokrasi şöleninde millet gereken kararı verecektir."

DSİ 13. Bölge Müdür Turkay Özgür de Yeniköy Barajı'nın bitmesiyle birlikte Emişbeleni Beldesi ile Yeniköy ve Toslak köylerine ait 12 bin 250 dekar tarım arazisinin sulama ihtiyacının karşılayacağını belirtti.

Alara Çayı 1. Kısım Taşkın Koruma Projesinin de önemli olduğunu anlatan Özgür, proje tamamlandığında Alanya'da 4 bin 830 dekar alanın taşkın kontrolünün sağlanacağını kaydetti.

Özgür, DSİ 13. Bölge Müdürlüğü olarak zamanla yarıştıklarını ve Antalya'nın kalkınmasına katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.