AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ?Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ?Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ?Çavuşoğlu:
- "Çok çalıştık, Türkiye'yi baştan sona değiştirdik. Avrupa Birliği'ne entegre etmek için büyük reformlar yaptık, baştan sona Türkiye'yi yeniden inşa ettik" - "Hep şunu söyledik, daha güçlü olmamız lazım. Türkiye daha güçlü olmalı, ekonomisi daha da büyümeli, kendi kendine yeterli bir ülke olmalı, savunması güçlü olmalı, dışa bağımlılığı azalmalı. Bu konuda adımlar attık, başardık" - İngiltere'nin ilk Müslüman kadın bakanı Warsi: "Dünyanın her neresinde bir ihtiyaç, bir sorun varsa Türkiye oradaydı"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt ?Çavuşoğlu, "Çok çalıştık, Türkiye'yi baştan sona değiştirdik. Avrupa Birliği'ne entegre etmek için büyük reformlar yaptık, baştan sona Türkiye'yi yeniden inşa ettik" dedi.

Antalya'nın Serik ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren Çavuşoğlu, kendisini desteklemek için gelen İngiltere'nin ilk Müslüman kadın bakanı, eski Dışişleri Bakanlığı İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakanı Barones Sayeeda Warsi ve aynı ülkeden eski milletvekili Eric Ollerenshaw ile 100. Yıl Spor Kompleksi'nde sporcularla bir araya geldi.

Sporcularla bir süre sohbet eden ?Çavuşoğlu, spora önemli yatırımlar yaptıklarını, özellikle golfe yönelik de ciddi yatırımların olacağını söyledi. 

Sporcuların taleplerini de dinleyen Çavuşoğlu, ardından, Warsi ve Ollerenshaw ile ilçe merkezinde esnafları ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

Kızılay Kan Alma Birimi tarafından kurulan tırı da gezen Çavuşoğlu, DSİ ilçe müdürlüğünün bahçesinde yaklaşık bin kişinin katılımıyla düzenlenen "Gönül Soframız" etkinliğine Warsi ve Ollerenshaw ile katılarak, akşam yemeğini birlikte yedi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, kutlu bir yolculuğa çıktıklarını belirterek, tüm engelleri birer birer aştıklarını ve "inadına AK Parti" diye koştuklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, 11. ve 12. cumhurbaşkanlarının AK Parti kadrolarından çıktığını anımsattı.

Çavuşoğlu, "Çok çalıştık, Türkiye'yi baştan sona değiştirdik. Avrupa Birliği'ne entegre etmek için büyük reformlar yaptık, baştan sona Türkiye'yi yeniden inşa ettik. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 6 bin kilometre duble yol yapılmıştı, 13 yıl içerisinde 18 bin kilometre duble yol yaptık. Yani 79 yılda yapılanın üç katını yaptık çok şükür" diye konuştu.

Her türlü ayrımcılığa karşı olduklarını ve herkese birinci sınıf hizmet sunduklarını belirten Çavuşoğlu, "Halkımıza dokunduk, halkımızın içerisinden geldiğimizi hiç unutmadık. 'Milletimizin efendisi değil, hizmetkarı olacağız' dedik, Türkiyemizin ve milletimizin hizmetkarı olduk. Çok şükür milletimiz de bizi hep destekledi" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hep şunu söyledik, daha güçlü olmamız lazım. Türkiye daha güçlü olmalı, ekonomisi daha da büyümeli, kendi kendine yeterli bir ülke olmalı, savunması güçlü olmalı, dışa bağımlılığı azalmalı. Bu konuda adımlar attık, başardık ama daha fazlasını başarmamız lazım çünkü hak ediyoruz."

- "Bu ülke kazanır, yeter ki harcamasını bileceksin"

Türk milletinin çalışkan olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Yeter ki önünü aç, çalışır. Bu ülkenin kaynakları zengindir yeter ki değerlendirmesini bil. Bu ülke kazanır, yeter ki harcamasını, kullanmasını bileceksin ve hortumları keseceksin, ondan sonra paralar hizmete akacak. Tüm yaptığımız bu, çok şükür" dedi.

- "Karar masasında olan bir Türkiye var"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin borçlarını ödediklerini ve kimsenin karşısında ezik durmadığını dile getirerek, "Artık başkalarının aldığı kararları uygulayan değil, karar masasında olan bir Türkiye var" diye konuştu. 

Çiftçiye, emekliye, kadın ve gençlere yönelik önemli desteklerinin olacağını anlatan Çavuşoğlu, ilk defa iş bulanlara da bir yıllık maaş vereceklerini söyledi. Kendi işini kuran gençlerden üç yıl vergi almadıklarını anlatan Çavuşoğlu, işini kurmak isteyen kadınlara da 100 bin liraya kadar sıfır faizsiz kredi desteği vereceklerini kaydetti.

Türkiye'nin geliştiğini yurt dışındaki vatandaşlara sormak gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Yurt dışına çık Türkiye'yi bir de oradan gör diyoruz. Eskiden yurt dışına çık, dünyayı gör diyorduk" ifadesini kullandı.

- "Siyasette iki temel kural vardır"

Warsi de Ankara'da yaşanan terör olayından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türkiye'ye "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Babasının Pakistan asıllı olduğunu ve İngiltere'de doğduğunu, kalbinin ise Türkiye'de olduğunu ifade eden Warsi, bakanlığı döneminde ülkesinin Gazze politikalarını destekleyemeyeceği için zor bir karar alarak, bakanlık görevinden istifa ettiğini söyledi.

İstifasından sonraki zorlu süreçte kendisini ilk arayanın dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Warsi, "Siyasette iki temel kural vardır. Neye inanıyorsanız onu söyleyin, neyi söylüyorsanız ona inanın" dedi.

Warsi, "Dünyanın her neresinde bir ihtiyaç, bir sorun varsa Türkiye oradaydı. Lideriniz Recep Tayyip Erdoğan ile çok fazla gurur duymanız gereken bir husus var. Çünkü sizin lideriniz kapalı kapılar ardında gizlice söylediği her şeyi kamuoyu önünde açık bir şekilde söylüyor" dedi.

- "Tüm dünya Türkiye'nin farkına varmaya başladı"

Ollerenshaw da İngiltere'de muhafazakar parti olarak seçimleri kazanarak büyük başarı gösterdiklerini, bunu da güçlü bir parti ve çalışan partililer sayesinde başardıklarını söyledi.

Muhafazakar parti olarak AK Parti ile "kardeş parti" olduklarını ifade eden Ollerenshaw, "Tüm dünya Türkiye'nin farkına varmaya başladı. Bu seçimlerden sonra da güçlü bir Türkiye, güçlü bir siyaset olacaktır" dedi.