AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "(Terörle mücadele) Sonuna kadar, silahlar betona gömülene kadar, ülkemizi terk edinceye kadar durmadan mücadelemizi sürdüreceğiz" - "İstikrarı olan ülkeler, diğer ülkelere göre on adım önde gidiyor, her bakımdan. O nedenle istikrarımız önemli. 1 Kasım seçimleri de Türkiye'nin istikrarı için önemli bir fırsat olacak"

ANTALYA (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt ?Çavuşoğlu, terörle mücadeleyi sonuna kadar, silahlar betona gömülene kadar, ülkeyi terk edinceye kadar sürdüreceklerini belirterek, "Karşımıza çıkan her türlü belayla da her türlü musibetle her türlü güçle ister içeriden ister dışarıdan adı ne olursa olsun mücadele ederiz, edecek gücümüz de var" dedi.

Antalya'da temaslarını sürdüren Çavuşoğlu, Lara bölgesinde bir restoranda düzenlenen programda, Muratpaşa ilçesinde faaliyet gösteren esnafla bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Çavuşoğlu, G20 Liderler Zirvesi'ne hazırlandıklarını ve bunun için kentin her tarafının inşaat halinde olduğunu belirtti.

Uluslararası organizasyonları Antalya'ya getirmek için çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, yaptıkları limanlarla kruvaziyer turistin gelmesiyle bunun doğrudan esnafa yansıdığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Antalya'daki derslik sayısının yüzde 86'sını son 13 senede yaptıklarını vurgulayarak, şu anda beş üniversite bulunan kentte on üniversite kurmayı amaçladıklarını, Antalya'nın tarihi ve kültürel güzelliklerinin yanı sıra tarihi eserlerinin de önemli olduğunu, her türlü araştırma ve geliştirmenin yapılacağı teknoloji şehri kuracaklarını bildirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, şu ana kadar açıkladıkları projelerin hiçbirini oy almak için ortaya koymadıklarını, bazı projelerin üzerinde üç senedir çalıştıklarını anlattı.

Antalya'nın hedeflerine ulaşabilmesi için kolay ulaşılabilir olması gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Onun için üçüncü havalimanını yapıyoruz, yollar açıyoruz. Eskisi gibi tüneller 30 yıl sürmüyor, daha kısa sürede bitiriyoruz" dedi.

- "Dağlardan da şehirden de temizliyoruz"

Terörle mücadeleye de değinen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Ben terör konusunda da hiç kötümser değilim. Şehitlerimiz var, Allah rahmet eylesin, korucularımız, askerlerimiz, polisimiz ama mücadeleyi de sürdürüyoruz. Hem de çok etkili bir şekilde sürdürüyoruz. PKK terör örgütüne karşı, DHKP-C de içinde ve DAEŞ'e karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Dağlardan da şehirden de temizliyoruz. Temizlememiz de gerekiyor çünkü bugüne kadar iyi niyetli adımlarımızı attık. Kimse çıkıp AK Parti'ye, 'siz şu yöntemi de denemediniz' diyemez, biz denedik ve bu bizden isteniyordu. 'Askeri müdahalelerle bu çözülmez, diğer yöntemler de denenmelidir' dendi. Toplum da bunu söylüyordu hatta şehit aileleri bile bunu söylüyordu. Biz iyi niyetle terör bitsin, gözyaşı dinsin diye her türlü iyi adımlarımızı attık ve çözüm süreci için de çaba sarf ettik. Karşınızdaki terör örgütü ve onun uzantıları samimi değil."

Çavuşoğlu, terör örgütünün 7 Haziran'dan sonra şiddeti artırdığını vurgulayarak,  "Kimisi diyor ki 'ne oldu de 7 Haziran'dan sonra arttı' Sanki bizi suçlamaya çalışıyor. 7 Haziran'a kadar PKK'nın Türkiye 'de bir sene içinde gerçekleştirdiği terör öylemi 2 bindir. Havaalanlarını yaktılar, barajlara saldırdılar. Kağızman'da askerlerimizi şehit etmediler mi? Kaymakam kaçırmadılar mı? Çocukları dağa kaldırmadılar mı?" değerlendirmesinde bulundu.

Terör olaylarından en çok Kürt vatandaşların zarar gördüğünü aktaran Mevlüt Çavuşoğlu,  "Onlar yalvarıyor bize, 'sakın mücadeleyi bırakmayın' diyorlar. Sokağa çıkma ilan edilen yerlerdeki, oradaki vatandaşlarımızın desteği olmasaydı bu kadar kolay olmazdı. Onlar da yardım ediyor ama güvenlik güçlerimiz de giriyor, baştan sona silahlarını da teröristleri de şehirlerden, sokaklardan, mahallelerden temizliyorlar" diye konuştu.

- "İstikrar her şeyden önemli"

Çavuşoğlu, sonuna kadar, silahlar betona gömülene kadar ve terör örgütü üyelerinin ülkeyi terk edinceye kadar durmadan mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi. 

 Karşılarına çıkan her türlü belayla mücadele edeceklerini anlatan Çavuşoğlu, "Her türlü belayla da her türlü musibetle her türlü güçle ister içeriden, ister dışarıdan adı ne olursa olsun mücadele ederiz, edecek gücümüz de var. İmkanlarımız, inancımız da var yeter ki birlik, beraberlik içerisinde olalım yeter ki Türkiye'de istikrar, güven olsun" dedi.

 İstikrarın her şeyden önemli olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "İstikrarı olan ülkeler diğer ülkelere göre on adım önde gidiyor, her bakımdan. O nedenle istikrarımız önemli. 1 Kasım seçimleri de Türkiye'nin istikrarı için önemli bir fırsat olacak" ifadesini kullandı.

Konuşmasının ardından, esnafın sorunlarını dinleyen Çavuşoğlu, daha sonra Güzeloba Mahallesi'ne geçerek, vatandaşlarla bir araya geldi.