AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Bugün yaşadığımız dünyada en büyük problem, teröre karşı birlik, beraberliğin olmaması. Teröre bakış açısında farklılıkların olması ve doğru dürüst bir kararlılığın ve stratejin de olmaması" - "Teröre böyle farklı bakış açılarıyla bakamazsınız. 'Şu anda sevmediğimiz iktidar var. O yüzden bu iktidarı zayıflatmak için o oy kaybetsin, terörle kaybederse kaybetsin' demek olmaz. Böyle milliyetçilik de olmaz" - "Terörün iyisi, kötüsü olmaz. Bu yanlıştan da başta ABD olmak üzere batılı dostlarımızın da dönmesini isteriz"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün yaşadığımız dünyada en büyük problem, teröre karşı birlik, beraberliğin olmaması. Teröre bakış açısında farklılıkların olması ve doğru dürüst bir kararlılığın ve stratejin de olmaması" dedi.

İslam Coğrafyası Sivil Toplum Kuruluşları Konseyince Cam Piramit'te düzenlenen "Teröre Karşı İslami Duruş Sempozyumu"nda konuşan Çavuşoğlu, dünyada terörün arttığını, buna karşı terörle mücadelede kararlılığın ve düzgün bir stratejinin bulunmadığını söyledi.  

Terör saldırılarında masum insanların zarar gördüğünü ifade eden Çavuşoğlu, terörün dini olmadığını, kimsenin de anlamı barış olan İslam diniyle terörü yan yana getirmemesi gerektiğini vurguladı.   

Çavuşoğlu, terör nereden gelirse gelsin ve kimi hedef alırsa alsın her türlüsüne karşı olduklarını belirterek, "Bugün yaşadığımız dünyada en büyük problem, teröre karşı birlik, beraberliğin olmaması. Teröre bakış açısında farklılıkların olması ve doğru dürüst bir kararlığın ve stratejin de olmaması. O sebeple de terörle teröristler kazanıyor maalesef" diye konuştu.

- "Terör örgütüne destek veren milletvekili olmaz"

Türkiye'de de teröre destek verenlerin bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bugün Türkiye'de görüyoruz, dünyanın terör listesinde olan terör örgütlerini bile masum göstermeye çalışanlar var. Bu kabul edilebilir değil. Terörün kuklası olan siyasi partiler için söylemiyorum bunu. Bildiğimiz, yıllarca hatta kendisini ' Atatürk 'ün partisi' diye adlandıran CHP 'nin içinde DHKP-C'ye destek veren milletvekilleri var. 1 Ekim'de Meclis açılışında Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında terör örgütlerini sayarken, DHKP-C'yi söyleyince, CHP kürsülerinden itirazlar geldi. Bu ne demek? Biz DHKP-C'yi terör örgütü olarak görmüyoruz. Bunlar aktivist. Terör örgütüne destek veren milletvekili olamaz. HDP'de de olamaz, var ama maalesef CHP'de de var. O yüzden teröre böyle farklı bakış açılarıyla bakamazsınız. 'Şu anda sevmediğimiz iktidar var. O yüzden bu iktidarı zayıflatmak için o oy kaybetsin, terörle kaybederse kaybetsin' demek olmaz. Böyle milliyetçilik de olmaz."

- "Terör örgütlerine verilen silahlar bir gün sana geri döner"

Çavuşoğlu, dünyanın teröre bakış açısında çifte standart bulunduğu ifade ederek, "Kendisini vuran terörist kötü, başkasını vuran terörist sempatik. Paris'te bir terör saldırısı oldu, lanetledik. Gittik de katıldık. Tüm dünya ayaklandı geldi, yürüyüş yaptık. Aynı insanların bir kısmı Türkiye'de PKK terör örgütünü terör listesinden çıkarmaya çalışıyorlar" değerlendirmesinde bulundu. 

Aynı hatanın Suriye'de de yapıldığını söyleyen Çavuşoğlu, DAEŞ'in lanetli bir terör örgütü olduğunu ve İslam dinini temsil edemeyeceğini belirterek, "O terör örgütüne karşı yine mücadele ettiği için iki terör örgütü birbiriyle Suriye'de güç için savaşıyor, ama bir tanesine diyoruz ki 'bu radikal, diğeri seküler.' Yani seküler olan daha iyi bir terör örgütü, hatta destek veriyoruz. Bu hataların en büyüğüdür. Terör örgütlerine verilen silahlar bir gün sana geri döner, dönmeye başladı da. İşte sıkıntı burada" diye konuştu.

- Suriye örneği

Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara kapılarını açtığına işaret eden Çavuşoğlu, terör örgütüyle mücadele edilmezse bunun yansımalarının diğer devletlerde de görüleceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, "İnsani boyutuyla da ilgilenmezseniz göçmenler, mültecilerde olduğu gibi o da size gelir. Başka çaresi yok. Şimdi Avrupa'nın yaşadığı problem gibi. Biz, 5 senedir burada mültecilerle göçmenlerle yaşıyoruz. Ev sahipliği yapıyoruz, her türlü hizmeti veriyoruz. 7,6 milyar dolar harcadık, neredeydiniz bugüne kadar" ifadelerine yer verdi. 

- "Sadece kendisine dokunduğu zaman ayağa kalkıyor, zıplıyor"

Çavuşoğlu, dünya meselelerini çözmede uluslararası örgütlerin önde gelen ülkelerinin samimi, hassas davranmadığını savundu.

Bugün PYD'ye verilen her silahın terör örgütü PKK'nın eline geçtiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Terörün iyisi, kötüsü olmaz. Bu yanlıştan da başta ABD olmak üzere batılı dostlarımızın da dönmesini isteriz. Kendilerine de bu telkinlerimizi yapıyoruz, doğruları söylüyoruz, doğruları da söylemeye devam etmeliyiz ki yanlıştan dönsünler" dedi.