AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Kuzey Irak'ta, dağlarda ve şehirlerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en etkili, en başarılı terör operasyonlarını yapıyoruz" - "14 yıllık ekonomi politikalarımız sayesinde bugün Türkiye, her türlü şoku kaldırabiliyor ve sarsılmıyor"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kuzey Irak'ta, dağlarda ve şehirlerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en etkili, en başarılı terör operasyonlarını yapıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Bitlis Ahlatlılar Derneği'ni ziyaret ederek, başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Daha sonra Antalya Karadenizliler Derneğini ziyaret eden Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Karadenizlilerin AK Parti'yi hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirterek, bugüne kadar verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Çavuşoğlu, Karadenizlilerin ülkenin içinde bulunduğu durumu çok iyi analiz ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Hiç karamsarlığa kapılmaya gerek yok. Terörse, terörle baş etmesini de, yenmesini de biliriz. Çünkü, devletimiz ve devletimizin kurumlarının üstünde hiçbir güç yoktur. Rabbimden başka hiçbir yerden emir ve talimat almayız. Bir tek milletimizden emir ve destek alırız. O nedenle terör örgütleriyle mücadelemizi sürdürürken, tümüyle mücadele ediyoruz. Hepsine yönelik de operasyonlarımız devam ediyor. DAEŞ'e yönelik operasyonları tüm şehirlerde görüyorsunuz. Ayrıca iç içe giren DHKP-C ve PKK ile mücadelemizi çok rahat bir şekilde sürdürüyoruz. Kuzey Irak'ta, dağlarda ve şehirlerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en etkili, en başarılı terör operasyonlarını yapıyoruz. Tertemiz ediyoruz. İnlerini de buluyoruz, şehirlerden de temizliyoruz. Silahlarını da temizliyoruz. Bu tabiri kullanıyorum çünkü terör örgütü terörü bırakmadığı sürece temizlenmelidir. Başka çaresi yok. Bunun başka tarifi de yok."

- "Güçlü bir ülkeyiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "550 milletvekilinin hepsini birden kaybetmeye hazırım. Yeter ki bu bitsin. Baldıran zehrini içeriz. Yeter ki analar ağlamasın" dediğini anımsatan Çavuşoğlu, buna karşın, karşı taraftaki terör örgütü ve onu destekleyenlerin ajandalarının ve amaçlarının farklı olduğunu görüldüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, şu anki aşamada yapılacak tek şeyin mücadele olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Mücadelemizi, milli imkanlarımızla yapıyoruz. İstihbaratımız milli. İnsansız hava araçlarımız kendimizin. Uçaklarımız keza gene öyle. Uydumuz dönüyor ve bilgiler alınıyor. Şehirlerde de öyle. Mühimmatımız, zırhlı araçlarımız, tanklarımız her şeyimiz milli. Çok şükür kimseye de muhtaçlığımız yok. Güçlü bir ülkeyiz. Bunu başarırız. Onun için hiç karamsarlığa girmeye gerek yok." 

-  "Türkiye her türlü şoku kaldırabiliyor ve sarsılmıyor"

Gezi olaylarının faizlerin yüzde 5'e düştüğü ve IMF'ye olan borcu sıfırladığı zaman başladığını hatırlatan Çavuşoğlu, Gezi olaylarını yönlendirenlerin Türkiye'den isteklerinin köprüyü, 3. havalimanını, Kanal İstanbul'u, İstanbul-İzmir Otobanının yapılmaması olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, 7 Haziran seçimlerinden sonra ekonomik durgunluk yaşandığını ve faizlerin arttığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Döviz dalgalanıyor ama yavaş yavaş rayına oturuyor. Fakat ekonominin göstergelerine baktığımız zaman halen sağlam. 14 yıllık ekonomi politikalarımız sayesinde bugün Türkiye, her türlü şoku kaldırabiliyor ve sarsılmıyor. 2000'li yıllara dönün. Gecelik Türk lirası bazında yüzde 7 bin 500 faiz oldu. Dolar bazında ise gecelik yüzde 2 bin 500 faizi gördük. O zaman böyle bir ortam da yoktu. Üçlü bir koalisyon vardı. Etrafımızda böyle sorunlar yoktu. Suriye, Irak, Ukrayna gibi sorunlar yoktu. Avrupa ekonomisi batmamıştı, çok güçlüydü. Türkiye'de her türlü imkanda vardı. Ancak bir kitapçık geldi gitti masada, gecelik yüzde 7 bin 500 faizleri gördük. Bugün öyle değil. Bugün yüzde 15. Yüzde 15 faiz de bizim için çok. Biz, faizleri yüzde 5'in altında tutmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hep mücadelesi olmuştur. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da aynı mücadeleyi sürdürüyor ama çok şükür çok büyük bir sarsıntı yok."

- "Vatandaşımızda umutsuzluk yok"

7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye'de bir saniye bile boşluk bırakmayarak, sorumlu davrandıklarını ifade eden Çavuşoğlu, halkın verdiği mesajı da alarak, sorumluluğun bilincinde hareket ettiklerini anlattı.

Çavuşoğlu, seçimlerden bu yana geçen dört ay içinde kimin sorumlu, kimin sorumsuz, kimin samimi olduğunu, kimin ülke söz konusu olduğu zaman elini taşın altına koyabileceğini, kimin de koymayacağını, vatandaşların çok net bir şekilde gördüğünü vurguladı. 

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Vatandaşımızda umutsuzluk yok. Sabır var zorluklara karşı. '1 Kasım seçimleri bir an önce gelsin de gidip oyumu kullanayım, tekrar tek başına iktidar olsun, istikrar daha da güçlensin ve ülkenin önündeki belirsizlikler, kara bulutlar gitsin, dağılsın' diye ilk defa halkın bu kadar sabırsızlandığını gördüm." 

Çavuşoğlu, daha sonra Atatürk Mahallesi'ndeki mahalle toplantısına katıldı.