AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Bizi birleştiren tek devlet, tek bayrak, tek vatandır, ay yıldızlı bayrağımızdır. Herkes bu bayrak altında, birlik beraberlik içinde yaşayacak, her türlü hakları da olacak. Herkes birinci sınıf insan olacak, bizim anlayışımız bu"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizi birleştiren tek devlet, tek bayrak, tek vatandır, ay yıldızlı bayrağımızdır. Herkes bu bayrak altında, birlik beraberlik içinde yaşayacak, her türlü hakları da olacak. Herkes birinci sınıf insan olacak, bizim anlayışımız bu" dedi.

Antalya'da ziyaretlerini sürdüren Çavuşoğlu, Gazipaşa ilçesi Kahyalar Mahallesi'nde din görevlileri tarafından düzenlenen aşure programına katıldı.

Ardından Alanya ilçesine gelen ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden derneklerin temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen programa katılan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Antalya'yı dünyanın konuştuğunu, ilçede düzenlenen golf turnuvasını canlı yayınlarla milyonlarca insanın izlediğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Dün gelen de 25 sene önce gelen de Alanyalıdır, burada doğan da Alanyalıdır. Anadolu topraklarında her dinden, her mezhepten ve her etnik gruptan insanlar var. Bu Anadolu topraklarının zenginliği, bundan da hiç kimsenin korkmaması lazım" diye konuştu.

Türkiye'nin üçlü terör sorunu olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, her türlü teröre birlikte karşı çıkmak gerektiğinin altını çizdi. Terörle hiçbir hizmetin gelmeyeceğinin hep beraber görüldüğüne değinen Çavuşoğlu, "Terör konusunda hep suçlanan Recep Tayip Erdoğan, 'O olmasaydı, olmazdı' diyorlar. İnsaf etmek lazım biraz" dedi.

Herkesin kendi etnik kimliğiyle gurur duyması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Ama bizi birleştiren tek devlet, tek bayrak tek vatandır ve ay yıldızlı bayrağımızdır. Herkes bu bayrak altında, birlik beraberlik içinde yaşayacak, her türlü hakları da olacak. Herkes birinci sınıf insan olacak, bizim anlayışımız bu" diye konuştu.

PKK'nın, Kürt, Zaza vatandaşlara zulüm yaptığını vurgulayan Çavuşoğlu, terör örgütünün vatandaşı tehdit ettiğini, halkın özgürce oy kullanamadığını kaydetti.

Örgütün, Marksist, semitist ideolojisini Kürt vatandaşlara aşılamaya çalıştığına işaret eden Çavuşoğlu, dindar muhafazakar Kürt vatandaşların bundan duyduğu rahatsızlığı gördüklerini belirtti.

- "Canlı hayvanların günlük yemini bile biz gönderiyoruz"

Çavuşoğlu, geçen yıl Kobani üzerinden de Türkiye'ye saldırıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kobani'de PYD ile PKK, DAEŞ ile mücadele ettiler. Biz o zaman aracılarla PYD'nin temsilcileriyle de görüştük. Zaten sürekli temas olur, mesajlarımız oluyor. Veriyoruz mesajlarımızı. Yani aracılar getirir, verir. Devletin kanalları vardır. O zaman bizden istedikleri şuydu, 'Sakın Türkiye olarak buraya girmeyin.' Neden istemiyorlar? Çünkü orada bir kanton oluşturmak istiyorlar. 'Peşmerge girsin' dedik, 'Hayır' dediler, 'Özgür Suriye Ordusu girsin, size yardım etsin', ona da 'Hayır' dediler. En sonunda Peşmerge güçlerinin gelmesine razı oldular. 2 bin Peşmerge gelmek istiyordu, sadece 150'sine müsaade ettiler. Çünkü Peşmergeyle de çatışıyorlar, çıkar çatışması var. Araları iyi değil. Biz 200 bin kardeşimizi aldık, şu anda bile hala orada yaşayan canlı hayvanların günlük yemini bile biz gönderiyoruz. Bu kadar hassas davranıyoruz. Bütün bunlara rağmen suçlanan yine biz olduk. Niye? 'Buraya asker yardımı yapmadınız, gelmediniz' diye. Bunlar tamamen kara propagandadır."

Konuşmasının ardından, dernek üyelerinin sorunlarını dinleyen Çavuşoğlu, daha sonra Hacet Mahallesi'nde Kızılay kan bağış tırını ziyaret etti.