AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütleri arasında ayrım yapamasınız. 'Öteki daha sempatik işte bu daha kötü, diğeri daha radikal' diyemezsiniz. Terör örgütlerinin hepsi lanetlidir ve hepsi ile de mücadele edilmelidir ve yok edilmelidir. Terör örgütleri insanlığın düşmanıdır" - "Kredi kuruluşlarına dikkat ederseniz, Türkiye'nin notunu hiç düşürmüyor. Sistemli bir şekilde devam ediyor. İşte bunların hepsi bugüne kadar uyguladığımız sağlam popülizm dışı ekonomik politikalardır ama belirsizlik böyle devam ederse bunlar da riske girebilir"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, "DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütleri arasında ayrım yapamasınız. 'Öteki daha sempatik işte bu daha kötü, diğeri daha radikal' diyemezsiniz. Terör örgütlerinin hepsi lanetlidir ve hepsi ile de mücadele edilmelidir ve yok edilmelidir. Terör örgütleri insanlığın düşmanıdır" dedi.

Çavuşoğlu, Alanya'daki bir otelde turizm temsilcileriyle bir araya geldi. AK Parti'nin çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterisinin ardından konuşan Çavuşoğlu, turizmin Antalya ve Türkiye'nin en önemli sektörü olduğunu söyledi.

Turizmden 13 yıl önce 8,5 milyar dolar, bugün ise 38 milyar dolar gelir elde edildiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Çok ciddi bir fark var ama bu bizim hedefimiz değil. Hedefimiz daha yüksek. Her şeyden önce 2023'te 50 milyar dolara çıkmamız lazım" ifadesini kullandı.

Antalya'nın turist sayısının da 3 milyondan 13 milyona çıktığını anlatan Çavuşoğlu, bu sayıyı 22 milyona yükseltme hedefinin de zor olmadığını vurguladı. Hedefe ulaşabilmek için her gün turistin gelmesini sağlamaları gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Durup dururken insanlar bir şehre gelmez. Geldiği zaman bir şeyler bulması lazım. Dinlenmek, eğlenme, vaktini iyi bir şekilde geçirmek için geliyor, görmek, gezmek, tarihi ve kültürel mirasları incelemek için insanların gelmesi lazım" diye konuştu.

Kış aylarında otellerin açık olabilmesi için turistin gelmesini sağlamak gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bu amaçla Alanya'ya veledrom (pist bisikleti yarışlarının yapıldığı spor tesisi) yaptıklarını anlattı. Bisiklet takımlarının gittikleri yerlerde en az üç ay kamp yaptıklarına değinen Çavuşoğlu, takımlarda da en az 100 sporcu bulunduğunu kaydetti.

Bisiklet sporcularının İspanya'ya gittiğini belirten Çavuşoğlu, "O nedenle güzel bir veledrom yapıyoruz ve yüzlerce takımı 3-4 ay Alanya'da misafir etmek istiyoruz. Pist yarışları ile de bisiklet yarışmalarının merkezi, uluslararası yarışmalarının merkezi olarak inşallah Alanya'yı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz" dedi.

 - "Terör örgütleri insanlığın düşmanıdır"

Terörle mücadele konusuna da değinen Çavuşoğlu, Türkiye'de 3 terör örgüt ile etkili şekilde mücadele ettiklerini vurgulayarak, "DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör örgütleri arasında ayrım yapamasınız. 'Öteki daha sempatik işte bu daha kötü, diğeri daha radikal' diyemezsiniz. Terör örgütlerinin hepsi lanetlidir ve hepsi ile de mücadele edilmelidir ve yok edilmelidir. Terör örgütleri insanlığın düşmanıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Zorluklara rağmen ülkede kaos olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, buna fırsat verecek bir anlık bile boşluk bırakmadıklarını anlattı. Türkiye'nin mali disiplininden taviz vermediklerinin de altını çizen Çavuşoğlu, "Hiç açığımız yok ve dış ticaret açığımız da yavaş yavaş kapanıyor. Çünkü ihracatımız artıyor" diye konuştu.

"Biz geldiğimizde kamunun gelire göre borç oranı yüzde 90'dı, yani 100 lira gelirimiz vardı 90 lira borcumuz vardı" diyen Çavuşoğlu, şimdi ise 100 lira gelir varken 34 lira borç bulunduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği'nde borç oranının üst limitinin yüzde 60 olduğunu aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Avrupa ülkelerinde bu kriterlerin hepsi delik deşik. Yüzde 110, yüzde 250 borçlu olan ülkeler var. Sadece Yunanistan değil, İtalya da öyle, İspanya da öyle, diğer bazı ülkeler de öyle ama Türkiye'nin borç oranının bu kadar düşmesi bizi rahatlatıyor. Kredi kuruluşlarına dikkat ederseniz, Türkiye'nin notunu hiç düşürmüyor. Sistemli bir şekilde devam ediyor. İşte bunların hepsi bugüne kadar uyguladığımız sağlam, popülizm dışı ekonomik politikalardır ama belirsizlik böyle devam ederse bunlar da riske girebilir."

- "Keçiyi de güderiz Avrupa'yı da yönetiriz"

Çavuşoğlu daha sonra Güzyaka Çim Saha adlı bir iş yerinde vatandaşlarla bir araya geldi. Ardından Okurcalar Mahallesi'nde Önder Ersoy ve Evgenia Ersoy çiftinin düğün yemeğine katılan Çavuşoğlu, burada vatandaşlarla selamlaştıktan sonra Batı Birlik Minibüsçüler ve Dolmuşçular Kooperatifi başkanlarıyla buluştu.

Turist sayısının her yıl arttığını ve bunun şoför esnafının ekonomisine katkı sağlayacağını kaydeden Çavuşoğlu, turizmi 12 aya yaymak için gerekli yatırımları yaptıklarını anlattı.

Terörle mücadeleye değinen Mevlüt Çavuşoğlu, 2 binden fazla teröristi etkisiz hale getirdiklerini söyledi. Teröristleri dağlardan ve şehirlerden temizlediklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Sonuna kadar da gitmeliyiz, gücünüz varsa da gidebilirsiniz. O yüzden daha güçlü olmamız lazım. Birlik beraberlik içerisinde olmamız lazım" diye konuştu.

Herkesi yarın sandığa gidip oy kullanmaya çağıran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Oyumuzu verelim, ülkemizin geleceğine yönelik kararımızı verelim. İnşallah ülkemiz için, milletimiz için memleketimiz için çok hayırlı bir seçim olacak. Türkiye'nin geleceği için 2023 için iyi bir karar olacak. Biz buna inanıyoruz ve güveniyoruz. Milletimiz hangi kararı verirse de o karara saygımız var. Küçümsemek hakaret etmek yok millete. 'Milletin oyu, benimkinin yarısı sayılsın' gibi tepeden bakmak yok millete. Biz geldiğimiz yeri hiç bir zaman unutmadık. Bu topraklarda, bu yaylalarda büyüdüğümüzü nereye gidersek gidelim unutmadık. Avrupa Başkanı olunca ne dedik? 'Biz Torosların evladıyız, koyunu keçiyi de güderiz Avrupa'yı da yönetiriz'. Bunu da biliriz, onu da biliriz."