AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu:
- "Demokratik bir ülkede terörün barındırılması söz konusu olamaz. Kamu düzeninin sağlanması lazım. Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizin de huzurunun sağlanması lazım"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, demokratik bir ülkede terörün barındırılması söz konusu olamayacağını belirterek, "Kamu düzeninin sağlanması lazım. Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizin de huzurunun sağlanması lazım" dedi.

Çavuşoğlu, Alanya ilçesindeki Cuma Pazarı esnafını ziyaret etti. Çavuşoğlu, daha sonra Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

Türkiye'de terör sorununu çözmek için her türlü adımı attıklarını belirten Çavuşoğlu, buna karşın terör örgütü ve yandaşlarının silah bırakmak istemediklerini açık şekilde gördüklerini söyledi. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"O zaman yapılması gerekenler nedir? Terör bitinceye kadar mücadeleyi sürdürmektir ve şu anda da onu yapıyoruz. Demokratik bir ülkede terörün barındırılması söz konusu olamaz. Kamu düzeninin sağlanması lazım. Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizin de huzurunun sağlanması lazım. Ben hep söylüyorum, terörden çeken en çok onlardır. PKK baskısını, zulmünü PKK'nın ve onun yandaşlarının acımasız zulmünü yaşayan o kardeşlerimiz, özelikle muhafazakar ve inançlı Kürt kardeşlerimizdir. Onlara yönelik çok baskı var. Onlar da PKK'nın Marksist, Leninist, ateist düşüncesini benimsemek zorunda değil. Dolayısıyla o zulümden kardeşlerimizi kurtaracağız. Alanya'da yaşayan kardeşlerimize de PKK mensubu gibi yaklaşmak, bunlar hakkaniyet değil, her şeyden önce bizim inancımıza ters."

- "G20, Antalya'nın güvenli şehir olduğunu gösteriyor"

G20'nin Antalya'da gerçekleşmesinin, kentin güvenilir bir yer olduğunu gösterdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, kentin Birleşmiş Milletler'in ilk defa oluşturduğu güvenilir şehirler ağına katıldığını, botanik EXPO'sunun da gelecek yıl Antalya'da yapılacağını bildirdi.

Antalya'nın tanıtımının her anlamda yapıldığını belirten Çavuşoğlu, "Bu etkinlikler Antalya'yı ve Türkiye'yi sadece Avrupa'da değil bütün dünyada, cazip bir ülke haline getiriyor" diye konuştu. 

- Obama'nın konaklayacağı yer 

Alanya Gazeteciler Cemiyeti'ni de ziyaret eden Çavuşoğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Antalya'da savaş gemisinde kalacağı yönünde iddialar olduğunun hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Tamamen, Amerikan yönetiminin vereceği kararlardır. Amerika için bir otel tahsis edildi. Onların anlaştığı otel var. Dolayısıyla o otelde olduğu gibi diğer otellerde de liderler hangi otelde kalıp kalmayacağına kendileri karar veriyorlar. Büyükelçileri veya devlet büyüklerinin ekipleri geliyorlar, incelemelerini yapıyorlar, güvenlik dahil. Bunlar ciddi şeyler, böyle magazinsel şeyler değil. Dolayısıyla ABD Başkanı Obama da hangi odada kalacağının kararını tamamen kendisi verecek."