AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:
- "Öyle bir tablo oluşturuluyor ki sanki HDP'ye böyle yatırım yaparsanız, Milli Piyango gibi çıktığında büyük ikramiyeyi alacaksınız" - "O yeni Türkiye'yi, büyük Türkiye'yi inşa safhasına 7 Haziran'la beraber geçeceğiz" - "(HDP Genel Merkezi'ne yönelik silahlı saldırı) Büyük ihtimal bir provokasyon ortaya çıkacaktır" - "Siyasetin silah, şiddet, bu şekilde şantaj, korku, tehdit olmadan tamamen özgür bir ortamda yürütülmesi gerekir"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, "Öyle bir tablo oluşturuluyor ki sanki HDP'ye böyle yatırım yaparsanız, Milli Piyango gibi çıktığında büyük ikramiyeyi alacaksınız" dedi. 

Şentop, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda 7 Haziran seçimlerinin önemli olduğunu söyledi. AK Parti karşısında mümkün olabilecek en geniş ittifak oluşturma gayretleri olduğunu anlatan Şentop, işin içinde başka senaryo olduğunu savundu.

"Bütün bu hesaplamalar üzerinden AK Parti ile mücadele edemeyeceklerini görüyorlar" diyen Şentop, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet Halk Partisi'ne destek verilse, oyu bir, iki puan artırılsa Meclis kompozisyonu çok değişmiyor. MHP 'ye destek verilse, artırılsa, Meclis kompozisyonu değişmiyor. Şimdi HDP'ye güya akılları sıra destek vermeye çalışıyorlar. Bir uluslararası projedir HDP. Destek verip, 'HDP barajı geçsin, HDP barajı geçince Meclis kompozisyonu değişecek.' Zaman zaman özellikle seçim dönemlerinde aday adaylarının biraz psikolojilerinin farklılaştığını görüyoruz da seçime giden siyasi partilerin, bunlarla ilgili analiz yapan aydınların, siyasetçilerin psikolojilerinin nasıl rasyonaliteden bu kadar uzak olduğunu anlamakta zorluk yaşıyoruz."

- "Varsayalım ki barajı aştı, kaç olacak?"

Şentop, HDP'nin milletvekili sayısına atıfta bulunarak, şöyle devam etti: 

"Varsayalım ki barajı aştı, kaç olacak? Olsa olsa 40 olsun, 45 olsun, bu kadar. Bu kadar milletvekili, sadece AK Parti'den de almıyor bu milletvekillerini, parlamentodaki kompozisyonda diğer partilerden alıyor. Daha çok Cumhuriyet Halk Partisi'nden alıyor bu milletvekilini. Netice itibarıyla parlamento kompozisyonu bugünden çok farklı değil. Fark eden birkaç milletvekili fazla, birkaç milletvekili eksik olacak. Öyle bir tablo oluşturuluyor ki sanki HDP'ye böyle yatırım yaparsanız, Milli Piyango gibi çıktığında büyük ikramiyeyi alacaksınız. Parlamentoda sanki Anayasa'yı değiştirecek çoğunluğu onlar alacak. Sanki hükümeti kuracak çoğunluğu onlar alacak gibi bir hava vermeye çalışıyorlar. Bütün bunlar bir psikolojik harekat. Nedir mesele? Mesele şu: AK Parti'yi zayıflatmak istiyorlar, AK Parti'den onlara göre kurtulmak mümkün değil de... AK Parti'yi zayıflatmak öncelikle yeni Anayasa'yı yapacak bir çoğunluğa AK Parti sahip olmasın. Hedef bu. Bunun dışında ayrıca eğer yapabilirlerse hükümeti kurabilecek bir çoğunluk da AK Parti'de olmasın."

Muhalefetin ülkeyi "Ben yöneteyim" iddiası taşımadığını öne süren Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun yüzde 35 hedefini "Çok uçuk iddia" olarak nitelendirdi.  

- "Onun yarısını alsa yeterli Kılıçdaroğlu için"

"Bakarsan tabii mümkün değil bu şartlar altında" diyen Şentop, "Onun yarısını alsa yeterli Kılıçdaroğlu için ama yüzde 35. Yüzde 35'le Türkiye'de tek başına iktidar olabilir misin? Tek başına mümkün değil" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin de bir iddiası olmadığını savunan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(AK Parti gitsin, ben yöneteyim bu ülkeyi) diyor mu? Yok. HDP'nin var mı? Yok. Ne yapmak istiyor bunlar? 'AK Parti gitsin de biz gelelim, bu ülkeyi biz yönetelim, daha iyi yönetiriz' demiyorlar. Mesele nedir? AK Parti'den AK Parti'yi uzaklaştırmak, AK Parti'yi zayıflatmak, mesele bu. AK Parti'yle ilgili bunların yanlış gördükleri husus nedir? 2002 Türkiye'sinden bugünün Türkiye'sine gelelim. AK Parti Türkiye'de çok büyük değişim, dönüşüm gerçekleştirmiş, 'Sessiz devrim' diyoruz buna. Bu ifade biraz mütevazı bir ifadedir. Sessiz bir devrim değil, bütün bölgede, bütün dünyada gümbür gümbür sesi duyulan çok büyük bir devrim gerçekleştirdi AK Parti. Bunu anlatmaya artık bizim imkanımız, zamanımız müsait değil. Biz bile unutuyoruz yaptıklarımızı."

- "Son şanslarını bu seçimde kullanıyorlar"

Şentop, 7 Haziran öncesindeki ortak hareketleri "AK Parti karşısında oluşmuş şer cephesi" diye tanımladı. AK Parti dışındaki partilerin son şanslarını denediklerini savunan Şentop, bu seçimde beklenen netice elde edilmezse AK Parti karşısında yer alan bütün siyasi partilerin kendi durumlarını, liderlik kadrolarını, siyaset anlayışlarını gözden geçirmek mecburiyetinde kalacaklarını vurguladı.

Şentop, şöyle konuştu:

"Hani Bahçeli'nin o, 'Devletin bekası' falan dediği şeylere bakarsanız, bu bizim bildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekası değil, Devlet Bahçeli'nin bekası sorunu bu. Kendisi çünkü seçimden sonra netice alamadığı takdirde bırakıp gidecek. Kılıçdaroğlu için de aynı şey geçerli. Son şanslarını bu seçimde kullanıyorlar." 

Milletin bugüne kadar kendilerine istedikleri desteği verdiğini anlatan Şentop, şunları söyledi:

"Bu seçimle beraber Türkiye, yeni Türkiye diyoruz ya bugüne kadar yaptıklarımız o eski Türkiye'nin tasfiyesiydi. Eski Türkiye'nin tortularından, sıkıntılarından, ağırlığından, ağırlıklarından bu ülkeyi, bu devleti kurtarmaktı. Bunu büyük ölçüde başardık şimdi ise o yeni Türkiye'yi, büyük Türkiye'yi inşa safhasına 7 Haziran'la beraber geçeceğiz. Onun için daha büyük bir güce daha büyük desteğe ihtiyacımız var. Onun için yeni anayasa diyoruz. Yeni anayasayı yapacak bir gücü, bir desteği milletimizden istiyoruz. Onun için siyasi sistemi yeniden gözden geçirecek başkanlık sistemi diye yeni bir siyasi model kurmak için milletten oy istiyoruz."

- HDP Genel Merkezi'ne yapılan silahlı saldırı       

Şentop, HDP Genel Merkezi'ne yönelik silahlı saldırı olayına ilişkin ise şunları kaydetti:

"Büyük ihtimal bir provokasyon, ortaya çıkacaktır. Buradan geçmiş olsun diyorum öncelikle. Siyasetin silah, şiddet, bu şekilde şantaj, korku, tehdit olmadan tamamen özgür bir ortamda yürütülmesi gerekir. Bu seçimlerin de aynı şekilde. Tamamen özgür, milletimizin hür ve serbest iradesinin sandığa olduğu gibi yansıyacağı şekilde sürdürülmesi gerekir. Buna bütün siyasi partiler riayet etmeli, dikkat etmelidir." 

AK Parti genel merkez yöneticileri ile 81 ilin seçim işleri, seçim koordinasyon merkezi, kadın, gençlik kolları seçim işleri başkanları ile eğitimcileri ve hukukçularının katıldığı toplantı, yarın sona erecek.