AKBB'den KKTC'ye çalışma gezisi

AKBB'den KKTC'ye çalışma gezisi
AKBB'den KKTC'ye çalışma gezisi
ANTALYA (AA) - Kepez Belediyesi ve Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) Başkanı Hakan Tütüncü ve beraberindeki heyet, KKTC'ye çalışma gezisi...

ANTALYA (AA) - Kepez Belediyesi ve Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) Başkanı Hakan Tütüncü ve beraberindeki heyet, KKTC'ye çalışma gezisi gerçekleştirdi.

Birliğe üye 41 belediye başkanı ve 70 meclis üyesinden oluşan heyet, düzenlenen 3 günlük ziyarette hem kardeş şehir ilişkilerini geliştirdi hem de işbirliği görüşmelerinde bulundu. 

Gezide ilk ziyaret KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya yapıldı. Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşen Başkan Tütüncü ve beraberindeki heyet daha sonra KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber'e nezaket ziyaretinde bulunarak, ziyaret programı hakkında bilgi verdi.

Heyet daha sonra sırasıyla KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu, Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay'ı ziyaret ederken, Kıbrıs Belediyeler Birliği ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. AKBB'ye üye belediyeler ile KKTC kardeş belediyeler program çerçevesinde görüşmeler gerçekleştirdi.

Başkan Tütüncü, ziyaretler sonrası yaptığı açıklamada, ülkeler arası faydalı bir görüşme trafiği gerçekleştirdiklerini söyledi.

Gezinin iki amacı olduğunu belirten Tütüncü, "Bunlardan birincisi KKTC ile Akdeniz belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerini geliştirmek, ikincisi de birlikte kendi konularımız üzerine istişarelerde bulunmak. Bu üç günlük seyahat boyunca arkadaşlarımızla belediye başkanlarımızla, meclis üyelerimizle Akdeniz belediyeler birliği meclisimizle, güzel bir kaynaşma ortamı yakalamış olduk" dedi.

Tütüncü, ziyarette 7 kardeş belediye başkanı ile kardeşlik hukuku oluşturulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir buçuk yıl içerisinde bu kardeş belediyelerimiz üzerinden, fevkalade verimli paylaşımlar gerçekleşti. Bu meselenin birinci boyutu, tabi bir diğer boyutu da şu ki KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında var olan kardeşlik hukukunu, ilişkisini yerel düzeyde belediye başkanlarımız üzerinden de geliştirmekti. Bu noktada da önemli adımlar attık. Şimdi bu ziyaretimizde kardeş belediye başkanları birbirleriyle kendi diyaloglarını da geliştirmiş oldular. Bunun yanında yeni kardeşlik hukukunun geliştirileceği belediyeler tespit edildi. Yapmış olduğumuz değerlendirmeler neticesinde fevkalade güzel bir törenle KKTC'de kardeşlik hukuku kurduğumuz belediyelerin sayısını artıracağız."