Akciğer kanseri tedavisinde akıllı ilaç kullanımı

Akciğer kanseri tedavisinde akıllı ilaç kullanımı
Akciğer kanseri tedavisinde akıllı ilaç kullanımı
- Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özdoğan: - "Normal akciğer hücresinin dengesini bozan ve kanserleşmesine neden olan yollara yönelik geliştirilen akıllı ilaçlar sayesinde hastaların yaşamları uzamaktadır"

ANTALYA (AA) - Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, akciğer hücresinin dengesini bozan ve kanserleşmesine neden olan yollara yönelik geliştirilen akıllı ilaçlar sayesinde hastaların yaşamlarının uzadığını bildirdi.

Özdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla akciğer kanseri tedavisindeki yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Özdoğan, akciğer kanserinin, erken evrede belirti vermemesi ve bazı kanser türlerinde olduğu gibi koruyucu tetkik ile tahlillerle saptanamaması bakımından yaşamı tehdit eden en önemli kanser türlerinden biri olduğunu kaydetti.

Check-up programlarında rastlantısal olarak görülen ve sigara kullanımının yüzde 90 oranında etkili olduğu akciğer kanseri tedavilerinin başarılı sonuçlar verdiğini belirten Özdoğan, ağızdan hap şeklinde alınan ve hedefe yönelik etkisi bulunan akıllı ilaçların kullanılmaya başlanmasının, hastaların yaşam süresini önemli oranda artırdığını bildirdi.

- Tümör yapısına göre farklı tedavi

Geçmişte erken evrede saptamayan ve ameliyat şansını kaybetmiş akciğer kanserli hastaların yaşamına katkı sağlayacak tedavilerin radyoterapi ve kemoterapi ile sınırlı olduğunu ifade eden Özdoğan, açıklamasına şöyle devam etti:

"Günümüzde ise tümörün genetik yapısındaki farklılıkların tanınmasıyla bu kanser türü daha iyi anlaşılmış ve tedavisi bireye özgü olarak daha başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle son 5 yılda akciğer kanserinin genetik yapısında, özellikle hücrede yer alan kansere yatkınlık sağlayan tümör genlerinde aşırı birikme veya yapısal değişiklikler (mutasyonlar) tedavide yol gösterici olmuştur. Normal akciğer hücresinin dengesini bozan ve kanserleşmesine neden olan yollara yönelik geliştirilen akıllı moleküller (ilaçlar) sayesinde hastaların yaşamları uzamaktadır. Son derece kolay uygulanabilen antikor (aşı) niteliğinde ve kemoterapinin gücünü artırıcı özellikte damardan uygulanan ilaçlar kanserli hücreleri yok etmektedir. Hap şeklinde ilaçlar sayesinde oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir."

Hastaların önemli bölümünde bireye özgü yöntemler ve tedavi olanağı sunulduğunu vurgulayan Özdoğan, akıllı ilaçlar ve yöntemler için uygun olan hastalarda kimi zaman kemoterapi uygulamaya bile gerek kalmadan, doğrudan küçük moleküller ile tedaviye başlandığını kaydetti.

- En önemli neden sigara

Akciğer kanserine neden olan en önemli faktörün sigara olduğunun unutulmaması gerektiğine de dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, akciğer kanserinin ortaya çıkmasında yüzde 90'ın üzerinde etken olan sigarın yaşamdan çıkarılması gerektiğini bildirdi. Özdoğan, "En iyi tedavi, hastalığın ortaya çıkmasının önlenmesidir" dedi.