Akdeniz Üniversitesi'ne 700 uluslararası öğrenci

Akdeniz Üniversitesi'ne 700 uluslararası öğrenci
Akdeniz Üniversitesi'ne 700 uluslararası öğrenci
- Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Özkan: - "Akdeniz Üniversitesi yeni eğitim öğretim döneminde 48 ülkeden 700'ü aşkın yeni uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Burhan Özkan, Akdeniz Üniversitesi'nin yeni eğitim öğretim döneminde 48 ülkeden 700'ü aşkın yeni uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaya hazırlandığını bildirdi.

Prof. Dr. Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi'nin örgün öğretim kapsamında kendi imkanları ile gelen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında ilk sıralarda olduğunu belirtti.

Geçen yıl ilk kez yurtdışında yapılan Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı'nı (AKUS) bu yıl 8 ülke ve 12 merkezde gerçekleştirdiklerine işaret eden Prof. Dr. Özkan, üniversitede eğitim almak isteyen yaklaşık bin 700 öğrencinin AKUS'a girdiğini vurguladı.

Öğrencilerin AKUS'a girmiş olmalarının üniversitede istedikleri bir bölüme yerleştirilmelerinde büyük avantaj sağladığını ifade eden Özkan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Akdeniz Üniversitesi, yeni eğitim öğretim döneminde 48 ülkeden 700'ü aşkın yeni uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl ön lisans ve lisans programlarına kayıt hakkı kazanan yaklaşık 700 uluslararası öğrencinin yüzde 70'i AKUS puanları ile yerleştirildi. Önümüzdeki yıl Akdeniz Üniversitesi'nde eğitim hayali kuran uluslararası öğrenciler mutlaka AKUS'a girmeliler."

Öğrencilerin en çok tercih ettiği ilk 10 programın, tıp, uluslararası ilişkiler, diş hekimliği, işletme, turizm işletmeciliği, mimarlık, inşaat mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, hukuk ve iktisat olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, boş kalan kontenjanlara başvuruların ise 26-28 Ağustos'ta akus.akdeniz.edu.tr internet adresi üzerinden online yapılabileceğini bildirdi.