Akdeniz'in en büyük deve güreşi Kumluca'da yapılacak

Akdeniz'in en büyük deve güreşi Kumluca'da yapılacak
Akdeniz'in en büyük deve güreşi Kumluca'da yapılacak
- Deve güreşleri, Kumluca'da 25 Ocak'ta gerçekleştirilecek

ANTALYA (AA) - Kumluca'da hafta sonu gerçekleştirilecek 9. Geleneksel Deve Güreşleri öncesi tertip komitesi tarafından toplantı düzenlendi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş, güreş tertip komitesi üyeleri ve görevliler katıldı.

Toplantıda konuşan Başkan Çetinkaya, deve güreşlerinin, Büyükşehir Belediyesi ve Kumluca Belediyesi himayelerinde, Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği yararına yapılacağını söyledi.

Deve güreşlerinin bir yörük kültürü olduğunu, hiçbir deve sahibinin maddi beklentisi olmadığını ifade eden Çetinkaya, deve güreşleri sayesinde hem bir kültür , örf ve ananenin yaşatıldığını hem de elde edilen gelirle toplum  yarına hizmet yapılmasının sağlandığını belirtti.

Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Karakuş da yaklaşık 100 devenin güreşlerde yarıştırılacağını bildirdi.

Güreşlerle ilgili hazırlıkları tamamladıklarını ifade eden Karakuş, "Cuma günü güreşlere katılacak develerimizle ilçe merkezinde kortej geçişi yapacağız. Çok güzel güreşler olacağını ümit ediyoruz. Güreş izlemek, farklı bir gün yaşamak isteyen tüm halkımızı güreşlerimize bekliyoruz" dedi.