AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezine TÜBİTAK desteği

AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezine TÜBİTAK desteği
AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezine TÜBİTAK desteği
ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası ile İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKİŞMER) Teknoloji Transfer Merkezi, TÜBİTAK 1601 Destek...

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası ile İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKİŞMER) Teknoloji Transfer Merkezi, TÜBİTAK 1601 Destek Programı desteği almaya hak kazandı.

Akdeniz Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, TÜBİTAK, 1601 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı sonuçlarını açıkladı. Akdeniz Üniversitesi AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi, programa başvuru yapan 20 üniversite arasından desteklemeye layık görülen 9 üniversite arasında yer aldı.

AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Boztosun, halen Türkiye genelinde 34 üniversitenin teknoloji transfer ofisinin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ifade etti.

TÜBİTAK 1601 desteği ile proje personelinin istihdamı ve eğitimi, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri için 400 bin lira kaynak sağlandığını bildiren Boztosun, şunları kaydetti:

"AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi, 2013 yılı başından itibaren üniversitemiz ile iş dünyası arasında köprü görevini yüklenerek, üniversitemizde üretilen bilimsel ve teknolojik bilginin toplumsal faydaya ve ekonomik değere dönüşümünü sağlamak üzere faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bağlamda proje destek ve eşleştirme hizmetleri, teknolojilerin hukuksal korunmasına yönelik destek hizmetleri, sözleşme hazırlama ve aracılık hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca girişimciliğe ve proje için sermaye teminine yönelik çalışmalar yürütülmektedir."