Akseki orman yangınlarına hazır

Akseki orman yangınlarına hazır
Akseki orman yangınlarına hazır
ANTALYA (AA) - Akseki Orman İşletme Müdürlüğünün orman yangınlarına karşı hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.Akseki Orman İşletme Müdürlüğü...

ANTALYA  (AA) - Akseki Orman İşletme Müdürlüğünün orman yangınlarına karşı hazırlıklarını tamamladığı bildirildi.

Akseki Orman İşletme Müdürlüğü Murtiçi Orman İşletme Şefliği deposunda yangın söndürme ekipleri ve personel, düzenlenen toplantıda bir araya gelerek, yangın durumunda yapılması gerekenler, araçların kullanımı, korunması ve müdahale şekilleri konusunda bilgi alışverişi yaptı.

Toplantıda, eğitim ve tatbikatta önceliğin çalışanların sağlığı ve güvenliği olduğu vurgulanırken, işçilere kişisel koruyucu donanım malzemelerinin kesinlikle kullanılması gerektiği hatırlatıldı.

Akseki Orman İşletme Müdürü İsmail Kaya, toplantıda yaptığı konuşmada, orman yangınlarına karşı en etkili yöntemin, araç ve teçhizatın doğru ve yerinde kullanılması olduğunu, bilinçsiz kullanımın ise hem zaman kaybı hem de yangının büyümesine yol açabileceğini söyledi.

Kaya, arazöz ve ekipmanların zamanında bakıma alınmasının yangın söndürme çalışmalarında yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldıracağını belirterek, ''Ekipmanları nerede ve nasıl kullanacağımızı iyi bilir, yangınlara zamanında müdahale edebilirsek, bu savaştan galip çıkarız'' dedi.

Kaya, yangın tehlikesinin 31 Ekim'e kadar süreceğini, bölgeye yangın söndürme arazözlerinin yerleştirildiğini, gözetleme kulelerinde nöbet bekleyecek görevlilerin de hazır olduğunu kaydetti. Riskli dönemin başladığına işaret eden Kaya, ''Ormanlar sadece odun hammaddesi üretimiyle değil, koruyucu ve çevreye faydalı özellikleriyle de ülkemizin can damarıdır. Bu yüzden ormanlarımıza sahip çıkalım bu sezonu kazasız belasız atlamak için hep birlikte ormanlarımızı koruyalım'' diye konuştu.

İsmail Kaya, 7 işletme şefliği bulunan ve toplam 225 bin 91 hektar ormanlık alana sahip orman işletme müdürlüğü bünyesindeki yangın ekibinin 6 arazöz, 2 su tankeri, 2 ilk müdahale ekibi, 8 teknik personel, 83 işçi, 15 orman muhafaza memurundan oluştuğunu bildirdi.