Akseki'de açılan Türk Folklor Müzesi

Akseki'de açılan Türk Folklor Müzesi
Akseki'de açılan Türk Folklor Müzesi
- Müzeyi oluşturan girişimci Kavasoğlu: - "Müze için 1 milyon lira harcama yaptık. 30 yıldır biriktirdiğim eserleri burada sergileyeceğim. Müzeyi yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunduk"

ANTALYA (AA) - Akseki'de halk kültürünün sergilendiği Türk Folklor Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Girişimci Mustafa Kavasoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıhacılar Mahallesi'nde yaptırdığı müzenin Türkiye 'nin ilk ve tek folklor müzesi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 5 bin etnografik objenin sergilendiği müzenin düğmeli evlerinin mimarisinde yapıldığını anlatan Kavasoğlu, "Bu bina restore edilmedi. Yeniden yapıldı. Bu çalışma yaklaşık 3 yıl sürdü" dedi.

Binanın yan tarafında restorasyonu yapılan evin küçük bir otel ve geleneksel yemeklerin yapılacağı bir restoran olacağını bildiren Kavasoğlu, "Müze için 1 milyon lira harcama yaptık. 30 yıldır biriktirdiğim eserleri burada sergileyeceğim. Müzeyi yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunduk" diye konuştu.

Kavasoğlu, müzede Anadolu insanının, Yörük kültüründe yakın tarihte kullanılan her türlü malzemenin bulunabildiğini dile getirerek, ayrıca tarlada, bağda, bahçede kullanılan eşyaların da müzede görülebildiğini kaydetti.

Müzede yöresel kıyafetler, tartı, dokuma aletleri, ahşap oyma tavan ve kapılar, ahşap kapı kilitleri ve anahtarlar, eski silahlar, kalaycı, semerci ve demirci aletleri, Türk halk kültürünü yansıtan mutfak gereçleri, müzik aletleri gibi yaklaşık 5 bin civarında materyal bulunuyor.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Anadolu

  ,

  Otel

  ,

  Müzik

  ,

  Mutfak

  ,

  Müze

  ,

  Kapı

  ,

  lira

  ,

  BİNA