Akseki'de alternatif turizm çalışmaları

Akseki'de alternatif turizm çalışmaları
Akseki'de alternatif turizm çalışmaları
- Akseki Belediye Başkanı Uysal: - "Sarıhacılar'ı bu yıl ziyaret edenlerin sayısı 35 bini buldu"

ANTALYA (AA) -  Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, bu yıl tarihi Sarıhacılar Mahallesi'ni ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının 35 bini bulduğunu bildirdi.

Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 800 yıllık tarihe sahip Sarıhacılar Mahallesi'nin, Akdeniz'in yeni alternatif turizm alanlarından biri haline geldiğini söyledi.

Sarıhacılar Mahallesi'ni ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının her geçen yıl arttığını belirten Uysal, bu yıl mahalleyi ziyaret edenlerin sayısının 35 bini bulduğunu kaydetti.

Özellikle Fransız, Alman ve Hollandalı turistlerin bölgeye ilgi gösterdiğini ifade eden Uysal, ''Gelen yerli ve yabancı turistler tarihi camiyi, tarihi düğmeli evleri, etnogratif müzeyi ve tarihi İpek Yolu'nu geziyorlar. Tarih ve kültürü bozulmamış köyümüze hayran kalıyorlar'' dedi.

Antalya Valiliği, Akseki Kaymakamlığı, Akseki Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, BAKA, Orman Bölge Müdürlüğü ve girişimci Mustafa Kavasoğlu ile hazırlanan projeyle Sarıhacılar'ı ayağa kaldırmak istediklerini dile getiren Uysal, şöyle konuştu:

"Köyün girişinde meydan hayata geçiriyoruz. Buraları, kafeterya ve dinlenme yerleri olarak yapıp halkın kullanımına sunacağız. Akseki ile Sarıhcılar arasındaki tarihi İpek Yolu'nun projesi yapıldı. Bu yolu restorasyon çalışmalarımız önümüzdeki günlerde başlayacak. Girişimci Mustafa Kavasoğlu tarafından Türkiye'nin ikinci büyük etnografik müzesini açtık. Müzemiz çok önemli. 5 bine yakın materyal var. Aynı girişimci tarafından düğmeli iki katlı evin biri konaklama ve restoran olarak restore ediliyor. İlkbaharda tamamlanacak."

Sarıhacılar'ı gezen 67 yaşındaki Hollandalı turist Hans Vermeer, köyü çok beğendiklerini gezilecek çok yer bulduklarını söyledi. İsviçreli Heidi Johannes, mahallenin doğal ve orijinal kaldığına işaret etti. Akseki'nin İsviçre'deki yaylaları andırdığını belirten Johannes, "Buraları çok beğendik. Tarih ve kültür bir arada" dedi.

Turist rehberi Veli Baba da 2 yıldır haftanın 3 günü Sarıhacılar'a turist getirdiklerini anlattı. Turistlere köydeki tarihi yapıları tanıttıklarını, yabancı konukların düğmeli evlere büyük ilgi gösterdiklerini kaydeden Baba, "Müşterilerimiz genellikle Hollanda ve Almanya ağırlıklı. Sarıhacılar'a gelip buradan memnun olmayan turist yok" diye konuştu.