AKTOB Başkanı Hacısüleyman:

AKTOB Başkanı Hacısüleyman:
AKTOB Başkanı Hacısüleyman:
- "Charter uçaklara verilen yakıt desteğinin tüm kış boyunca devam etmesini arzu ediyoruz"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, 13 ülkeden Türkiye 'deki 5 havalimanına gelen charter uçaklara verilen yakıt desteğinin tüm kış boyunca devam etmesini arzu ettiklerini bildirdi.

Kundu turizm bölgesinde bir otelde düzenlenen AKTOB'un aylık toplantısında konuşan Hacısüleyman, Türkiye'nin gündemini uzunca bir süredir seçimlerin oluşturduğunu, bunun da hem devlet mekanizmalarını yavaşlattığını hem de politika üretmekte zorlanılmasına neden olduğunu söyledi.

Hacısüleyman, "Yılın başında turizm sektöründe bizi zor bir yılın beklediğini söylemiştik, ancak zor bir yıl olacak derken Türkiye'yi de zor bir yılın beklediğini düşünmemiştik" dedi.

Son dönemde yaşanan terör olaylarına değinen Hacısüleyman, bu süreçte sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü, ülkede hangi üzücü olay olursa olsun sağduyuyu kaybetmemek gerektiğini bildirdi. Turizm sektörü temsilcileri ve otel yöneticilerine seslenen Hacısüleyman, "Çalıştırdığımız emekçi arkadaşlarımız bu olayların içerisinde yer almamalı ve kesinlikle uzak durmalı. Bu konuda personelimize gerekli açıklamaları yapmalıyız" ifadelerini kullandı.

- "Uçaklara yakıt desteği kış boyunca devam etmeli"

13 ülkeden Antalya, Gazipaşa-Alanya, Dalaman, Milas-Bodrum ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına tarifesiz (charter) turistik uçak seferlerine verilen uçak başına 6 bin dolarlık yakıt desteğinin 15 Eylül -30 Kasım tarihleri arasında ikinci döneminin başladığını hatırlatan Hacısüleyman, yakıt desteğinin tüm kış boyunca devam etmesini arzu ettiklerini bildirdi. Hacısüleyman, "Bu desteğin, nisan ayı dahil olmak üzere kış boyunca atıl duracak tesislerimizin sorunlarına bir miktar merhem olabileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Bugünlerde G-20 Liderler Zirvesi hazırlığı içerisinde bulunduklarını kaydeden Hacısüleyman, G-20 Liderler Zirvesi'nin Antalya'da yapılacak olmasının kentin imajını tazelemesi bakımından çok önemli olduğunu vurguladı.

Toplantıya katılan Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai de dünya turizmiyle ilgili bir sunum yaptı.