AKÜMAK üyeleri Çam Dağı Mağarası'nı inceledi

AKÜMAK üyeleri Çam Dağı Mağarası'nı inceledi
AKÜMAK üyeleri Çam Dağı Mağarası'nı inceledi
ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübünden (AKÜMAK) 7 kişilik ekip, Akseki ilçesindeki Çam Dağı Mağarası'nda incelemede...

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübünden (AKÜMAK) 7 kişilik ekip, Akseki ilçesindeki Çam Dağı Mağarası'nda incelemede bulundu.

AKÜMAK üyesi Umut Özten, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüp olarak 2006 yılından bu yana Türkiye çapında mağaracılığı insanlara tanıtmak ve sevdirmek, mağaralar hakkında bilinç oluşturarak tahribattan korumak üzere çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Keşfedilmemiş mağaraların keşfini tamamlayarak Türkiye Mağara Arşivi'ni zenginleştirmek istediklerini dile getiren Özten, Akseki'deki Çam Dağı Mağarası'nın da geniş bir girişi olmasıyla dikkatlerini çektiğini anlattı.

Mağaranın aşağı doğru hafif bir eğimle devam ettiğini ifade eden Özten, mağara içinde 235 metre ölçüm yapıldığını kaydetti. Mağaranın yaklaşık 170 metrelik girişin ardından sağa devam ettiğine değinen Özten, şöyle konuştu:

"Mevsimsel olarak mağaraya su girişi oluyor. Bu tür mağaralara aktif mağaralar diyoruz ve sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında su seviyesinde artış gözlemlenebiliyor. Bu mağaranın da aktif bir mağara olması ve nisan ayında olmamız sebebiyle mağaranın devam eden ana hattının su ile kapandığını ve dalış ekipmanları olmadan geçilmesinin çok tehlikeli olduğuna kanaat getirerek keşfimizi sonlandırdık."

- Arkeolojik bulgulara rastlandı

Özten, mağarada çok sayıda arkeolojik bulgulara rastladıklarını, duvarlarda haç işaretleri bulunduğunu bildirdi. Yörede yaşayanlardan mağarada yeraltı odaları ve tüneller olduğunu öğrendiklerini de anlatan Özten, şöyle devam etti:

"Burada yapılacak bir arkeolojik çalışmanın bölge tarihini aydınlatabileceğini düşünmekteyiz. Fakat, mağarada oldukça ağır tahribat olması da dikkatimizi çeken üzücü bir noktaydı. İzinsiz kazılar ve defineci aktiviteleri, ziyaretçilerin mağara duvarlarına kazıdığı isimler, mağaranın güzelliğine ve bütünlüğüne ciddi hasar vermiş durumda. Bölge halkının bu konuda bilinçli olması ve kötü niyetli insanların mağaraya girmesini önlemesi hususunda uyarılarda bulunduk."

Mağarada çiftçi dostu böcekçil yarasalara da rastladıklarını kaydeden Özten, yarasaların kış uykusuna yatan canlılar olduğunu, bu hayvanlara zarar vermemek için kışın mağaralara girişte dikkatli olmak gerektiğini bildirdi.