Alanya'da deve güreşleri öncesi kortej düzenlendi

Alanya'da deve güreşleri öncesi kortej düzenlendi
Alanya'da deve güreşleri öncesi kortej düzenlendi
- İlçede yarın yapılacak güreşler öncesinde develerle yürüyüş gerçekleştirildi

ANTALYA (AA) - Alanya ilçesinde bu yıl ilki düzenlenecek " Altın Muz Deve Güreşleri Festivali" öncesinde ilçe merkezinde develerle kortej yürüyüşü yapıldı.

Türkiye Deve Güreşleri Federasyonu tarafından organize edilen festivalin kortej yürüyüşü, Kuyularönü Meydanı'ndan başladı. Develer, davul zurna eşliğinde İskele Caddesi ve Rıhtım bölgesinde dolaştırıldı.

Galip Dere Plajı önünde sona eren yürüyüşün ardından komite başkanı ve Mahmutlar Mahallesi Muhtarı Ahmet Top, gazetecilere yaptığı açıklamada, güreşlerin yarın Mahmutlar L Tipi Kapalı Cezaevi yanındaki meydanda yapılacağını bildirdi.

Muğla, Aydın, İzmir , Çanakkale, Kumluca'dan yaklaşık 50 devenin güreşeceğini belirten Top, Alanya muzunu da bu festivalde tanıtmak istediklerini kaydetti.

Organizasyona destek verenlerden Anastasia Çetinkaya, festivali daha çok yabancının izlemesi için çalıştıklarını söyledi. Çetinkaya, "Bu sadece deve güreşi olmayacak, aynı zamanda Alanya muzu festivali olacak. Burada yaşayan yabancılar, eğer ülkenin kültürünü öğrenmek istiyorlarsa bu festival çok önemli fırsat" dedi.

Güzel Baycan da yabancılara festival ile ilgili duyuru yaptıklarını, hava şartları iyi olduğu takdirde büyük katılım beklediklerini ifade etti.