Alanya'da gıda denetimi

Alanya'da gıda denetimi
Alanya'da gıda denetimi
- Alanya ilçesinde yılın 7 ayında 2 bin 104 işletme denetlendi

ANTALYA (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü 2015 yılının 7 ayında denetlediği turistik işletmeler, oteller, kafeler, barlar ile gezinti teknelerinden 24'üne 75 bin lira para cezası uyguladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir çok gıda işletmesini denetlediklerini belirterek, özellikle yaz sezonunda denetimlerini sıklaştırdıklarını söyledi.

Yedi ayda 2 bin 104 gıda denetimi yaptıklarını kaydeden Rüzgar, şöyle konuştu:

"Denetimlerimizi bakanlığımızın 'Çiftlikten Sofraya' politikasını göz önüne alarak gerçekleştiriyoruz. Üretimden başlayarak satışa kadar tüm aşamalarda denetimimizi yapmaktayız. 7 aylık süreçte toplam 229 üründen numune aldık. Bunların 153 tanesi olumlu, 6 tanesi olumsuz çıktı. 68 numunenin ise sonuçlarını bekliyoruz. Bu denetimler sonucunda 24 gıda işletmesine 75 bin lira idari para cezası uyguladık."

İşletmelere yapılan denetim sonucundaki olumsuzluğa göre idari para cezası uyguladıklarını, gerekirse işletmeyi üretimden men cezası verdiklerini anlatan Rüzgar, alkol denetimlerine de devam ettiklerini vurguladı.

Şu ana kadar 571 işletmeye alkol denetimi yaptıklarını kaydeden Rüzgar, şöyle konuştu:

"Bu denetimlerimiz sıkça devam ediyor. Alkol denetimlerimiz esnasında ise 24 üründen alkol numunesi aldık. Bunların 6 tanesi olumlu çıkarken bir numunemiz olumsuz çıktı. 17 alkol ürününün sonucunu ise bekliyoruz. Olumsuz numune bulunan işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk."

Sezon başlamadan önce tüm işletmelere yönelik 7 bilgilendirme toplantısı verdiklerini ve turizm sezona hazırlık toplantısı yaptıklarını hatırlatan Rüzgar, gıda denetimlerinin sıkı bir şekilde yıl sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Turizm

  ,

  Rüzgar

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  ilçe

  ,

  suç

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  sezon

  ,

  2015