Alanya'da kitap okuma etkinliği

Alanya'da kitap okuma etkinliği
Alanya'da kitap okuma etkinliği
- Alanya ilçesinde velilerin de katımıyla öğrenciler, bir ders saatlerini okul bahçesinde kitap okuyarak geçiriyor

ANTALYA (AA) - Antalya'nın Alanya ilçesinde bir okulda öğrenci ve velilerinin katılımıyla okul bahçesinde kitap okuma etkinliği yapılıyor.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü projesi kapsamında Alanya'da okul bahçesinde kitap okuma programı düzenleniyor. Mart ayında 20 dakika ile başlayan program, velilerin de katılımıyla bir ders saati olarak yapılmaya başlandı.

Parlayüksek İlkokulu Müdürü İbrahim Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin katımıyla açık alanda kitap okuma etkinliği düzenlediklerini söyledi. 20 dakikalık okuma programlarını mart ayı içerisinde bir ders saatine yaydıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Mart ayında başladığımız okuma etkinliğini, havanın uygun olduğu, yağışın olmadığı günlerde her gün bir ders saatimizi velilerimizin de katılımıyla okul bahçesinde gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın daha çok kitap okumasını arzu ediyoruz. Dijital ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalarını sağlayarak kitaba dokunmalarını, kitapla haşır neşir olmalarını istiyoruz."

- Herkes her gün en az yaşı kadar sayfa kitap okusun

Okuma konusunda öğrencilerle geliştirdikleri sloganları bulunduğunu anlatan Yıldırım, "Velilerimiz, öğretmenlerimiz ve çocuklarımıza 'Herkes her gün en az yaşı kadar sayfa kitap okusun' sloganıyla sürekli telkinlerde bulunuyoruz. Kısa sürede bu durum okulumuzda çok iyi bir okuma performansı yakalamamıza neden oldu" dedi.

Yıl bazında bakıldığında bir öğrencinin kendi yaş grubuna hitap eden 50-60 kitap okuduğunu dile getiren Yıldırım, bu sayının bazı öğrencilerde yılda 100-120'yi bulduğunu vurguladı.

Öğrencilerden Mustafa Uysal ise günde en az bir saat kitap okuduğunu bildirerek, "Kitap okumayı çok seviyorum. Bu etkinlik kapsamında her gün 40 sayfa kitap okuyorum" diye konuştu.

Velilerden Hülya Özçelik, uygulamayı çok beğendiğini söyledi. Özçelik, "2. sınıftan 4. sınıfa kadar herkes bir ders saatinde aileleriyle kitap okuyor. Biz de bu sayede kitap okuyoruz" dedi.

Meryem Bahadır adlı veli ise kitap okuma alışkanlığı edinmeleri anlamında uygulamanın gelecek adına ümit verici olduğunu ifade etti.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  YAŞ

  ,

  kitap

  ,

  Dijital

  ,

  Alanya

  ,

  Öğrenci

  ,

  Okul

  ,

  eğitim

  ,

  ders

  ,

  Uzak