Alanya'da kurulması planlanan devlet üniversitesi

Alanya'da kurulması planlanan devlet üniversitesi
Alanya'da kurulması planlanan devlet üniversitesi
- Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüş bildirdiği Alanya Üniversitesinde 4 fakülte ve 3 meslek yüksekokulunun açılması kararlaştırıldı

ANTALYA (AA) - Yükseköğretim Kurulunun Alanya'da bir devlet üniversitesi kurulması konusunda olumlu görüş verdiği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesinin, Alanya ilçesinde devlet üniversitesi kurulması yönündeki teklifinin Yükseköğretim Genel Kurulunun dünkü toplantısında değerlendirildiği kaydedildi. Toplantıda ilçenin, nüfus büyüklüğü, ekonomisi, sosyal  kültürel faaliyetleri açısından önemli bir yere sahip olduğu, bu doğrultuda ilçede yeni bir devlet üniversitesinin açılmasının uygun görüldüğü belirtildi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da yakından takip ettiği Alanya Üniversitesi bünyesinde 4 fakülte, 3 meslek yüksekokulu oluşturulacak. 

Buna göre Alanya Üniversitesi bünyesinde tıp, mühendislik, eğitim ve işletme fakülteleri ile Akseki Meslek Yüksekokulu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Yüksekokulu, Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu açılacak. 

Yükseköğretim Kurulunun konuyla ilgili kararını Milli Eğitim Bakanlığına gönderildiği kaydedildi.