Alanya'da "Turizm Haftası ve Aşçılar Bayramı" etkinlikleri

Alanya'da "Turizm Haftası ve Aşçılar Bayramı" etkinlikleri
Alanya'da "Turizm Haftası ve Aşçılar Bayramı" etkinlikleri
- Kaymakam Tanrıseven: - "Hedefimiz Türkiye'nin büyüyen turizm hedefleri doğrultusunda en az 5 milyon turisti ağırlamak olmalıdır"

ANTALYA (AA) - Alanya ilçesinde 39. Turizm Haftası ve Aşçılar Bayramı düzenlenen törenle kutlandı. 

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında ilk tören Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Törende konuşan Kaymakam Hasan Tanrıseven, Alanya'nın sadece  Türkiye 'in değil, dünyanın dört bir yanından gelen 3,5 milyon turisti ağırladığını söyledi. Bu anlamda ilçenin Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olduğunu vurgulayan Tanrıseven, "Alanya'nın marka değerini artırmak ve daha fazla turist çekmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonraki hedefimiz Türkiye'nin büyüyen turizm hedefleri doğrultusunda en az 5 milyon turisti ağırlamak olmalıdır" dedi.

Turizmde en önemli tanıtımın ülkeye gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak olduğunu kaydeden Tanrıseven, yeni turizm sezonunun, ülkeye, ilçeye, esnafa ve bütün turizm çalışanlarına hayırlı olmasını temenni etti.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise ilçenin yaz nüfusunun 1 milyonu bulduğunu söyledi. Yıllık 3,5 milyon turisti ilçede ağırladıklarını kaydeden Yücel, "Gazipaşa Havaalanı ve denizden gelen turistlerle ilçede turizm canlı tutulmuş ve turizmin büyümesine katkı sağlamıştır" diye konuştu.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, 600 tesis ve 200 bin yatak kapasitesiyle Alanya'nın ülke ekonomisine önemli düzeyde katma değer kazandırdığını belirtti. Türkiye'de yaklaşık 35 milyon turistin ağırlandığını kaydeden Sili, "Bu hareketlilik içinde elde edilen 30 milyar dolarlık gelir, Türkiye'nin dünyada ilk 6 içerisinde olmasına vesile olmuştur. Alanya ise Türkiye'nin yüzde 10'unu Antalya ilinin de yüzde 30 kapasitesini sağlamıştır" dedi.

Sili, bu noktada turizmi 12 aya yaymaktan ziyade sürdürebilir ve mevsimsellikten çıkarmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

Törenin ardından etkinlik Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen "Turizmde Profesyonellik" konulu konferansla devam etti.