Alara Çayı'na yapımı planlanan hidroelektrik santral

ANTALYA (AA) - Gündoğmuş ilçesinde bir grup vatandaş, Alara Çayı'na yapımı planlanan hidroelektrik santraline ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi...

ANTALYA (AA) - Gündoğmuş ilçesinde bir grup vatandaş, Alara Çayı'na yapımı planlanan hidroelektrik santraline ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun iptalini istedi.

Santral yapımına karşı çıkan bazı vatandaşlar,  ilçe sınırlarında doğup Manavgat-Alanya arasından Akdeniz'e dökülen çayın çevresinde, doğa yürüyüşü, kuş gözlemi ve rafting gibi ekoturizm faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi.

Basın açıklaması için akarsu kıyısında bir araya gelen grup adına açıklama yapan avukat Münip Ermiş ise "Kamer Regülatör ve HES"in, Alara Çayı üzerinde 7 hidroelektrik santral projesinden birincisi olduğunu belirtti. 

Ermiş, projenin 5,5 kilometrelik tünelle suyun toprakla temasının kesileceğini ve sudaki yaşama ilişkin hiçbir koruma önlemi öngörmediğini iddia etti. 

Söz konusu santral için hazırlanıp onaylandığını öne sürdüğü ÇED raporunda, inşaat sahasından yüksek sesle kaçmayan yaban hayvanlarının eldivenle tutulup uzaklaştırılmasının önerildiğini savunan Ermiş, raporun iptali için Antalya İdare Mahkemesi'ne dava açtıklarını belirtti.