ALSİAD Başkanı Turhan:

ALSİAD Başkanı Turhan:
ALSİAD Başkanı Turhan:
- "Alanya'nın potansiyeli Kıbrıs ile yapılacak bir birliktelik ile çok daha verimli sonuçlar doğuracaktır"

ANTALYA (AA) - Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği (ALSİAD) Başkanı Kadir Turhan, Alanya'nın potansiyelinin Kıbrıs ile yapılacak bir birliktelik ile çok daha verimli sonuçlar doğuracağını söyledi.

ALSİAD üyeleri, Kıbrıs Türk İşadamları Derneği'nin (İŞAD) daveti üzerine bu ülkeye yaptığı ziyaretin ardından şehre döndü.

Turhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta nihai çözüm için başlayan yeni müzakerelerin desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözülmesiyle iki toplum arasındaki ticaretin artacağına vurgulayan Turhan, İŞAD üyeleri ile çözüme katkı koyma adına girişimlerde bulunacaklarını belirtti. 

Alanya ve Kuzey Kıbrıs halklarının birbirine çok benzediğini dile getiren Turhan, "Birbirine 70 kilometre uzaklıkta bulunan Alanya ve Kıbrıs, iki önemli turizm destinasyonu. Bu kadar yakın olmamıza rağmen birbirimize uzak kalan iki Akdeniz topluluğuyuz. Ticari ve dostane ilişkilerin artması, bizleri ve çocuklarımızı birbirimize daha bağlayacaktır" dedi.

 Alanya'nın yaklaşık 250 bin yatak kapasitesiyle Türkiye turizminin ana damarlarından olduğuna dikkati çeken Turhan, "Yılda 2 milyon 500 binden fazla turistin geceleme yaptığı, kış nüfusunun 200 bin, yaz nüfusunun en az 500 bin olduğu ilçemizde turizmin yanı sıra inşaat sektörü ve tarım üretimi ve bu ürünlerin ticareti yapılmaktadır. Alanya'nın bu potansiyeli Kıbrıs ile yapılacak bir birliktelik ile çok daha verimli sonuçlar doğuracaktır" dile konuştu.