Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Sempozyumu

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Sempozyumu
Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Sempozyumu
- Adalet Bakanı İpek: (1) - "Devlet olarak da güçlü, büyük ve gelenekleri olan bir devletiz. Bu sorunları aşacak güçteyiz. Belki zaman aldı, alıyor ama insanlarımızın canını alan bu terörü bitirecek güçteyiz" - "Bugün belli terör örgütleri söylem olarak görüntüde maskeleme amacıyla farklı konuları öne sürüyor" - "Dini, mezhebi veya etnik açıdan belli söylemler ileri sürülüyor. Ancak biliyoruz ki olayların arka planında farklı hesaplar bulunuyor. Uluslararası sistemi ve iç siyaseti dizayn etme amacı çok açık ve net görülmektedir"

ANTALYA (AA) - Adalet Bakanı Kenan İpek, "Devlet olarak da güçlü, büyük ve gelenekleri olan bir devletiz. Bu sorunları aşacak güçteyiz. Belki zaman aldı, alıyor ama insanlarımızın canını alan bu terörü bitirecek güçteyiz" dedi.

İpek, Antalya Kundu turizm bölgesinde bir otelde, Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde düzenlenen, "Özel Hukuk ve Ceza Hukuku ile İdari Uyuşmazlıklar Çerçevesinde Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Sempozyumu"nun açılışında konuştu.

Konuşmasına Ankara 'daki terör saldırısından duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Bakan İpek, Türkiye'nin terör sorunuyla uğraşmaya ve enerjisini bu soruna harcamaya devam ettiğini söyledi.

Hain ve alçak bir saldırı sonucu Ankara'da 97 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan İpek, "Üzüntümüz büyük, ölen vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine sabır diliyorum" ifadesini kullandı.

İnsanların güvenliğine, yaşam hakkına yönelen bu saldırıların hesabının çok açık ve net olduğunu belirten İpek, "Bu saldırılarla Türkiye'nin kaybetmesi, istikrarsızlaşması, ülkemizin bir kaos ortamına sürüklenmesi hedefleniyor. Her zaman ifade ettiğim gibi millet olarak köklü bir milletiz. Devlet olarak da güçlü, büyük ve gelenekleri olan bir devletiz. Bu sorunları aşacak güçteyiz. Belki zaman aldı, alıyor, ama insanlarımızın canını alan bu terörü bitirecek güçteyiz" diye konuştu.

- "Yolları kesişen bu örgütler birbirini besliyor"

Terör örgütlerinin büyük oranda uluslararası güçlerin maşası olarak faaliyet gösterdiğini vurgulayan İpek, bugün belli terör örgütlerinin söylem olarak görüntüde maskeleme amacıyla farklı konuları öne sürdüğünü, fakat çok açık şekilde belli örgütlerin amaçsal anlamda bir ortaklık tesis ettiğini söylemek gerektiğini kaydetti.

İpek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yolları kesişen bu örgütler birbirini besliyor, birbirinin yolunu açıyor. Dini, mezhebi veya etnik açıdan belli söylemler ileri sürülüyor. Ancak biliyoruz ki olayların arka planında farklı hesaplar bulunuyor. Uluslararası sistemi ve iç siyaseti dizayn etme amacı çok açık ve net görülmektedir."

Terör örgütlerinin hep kritik zamanlarda harekete geçtiğini de kaydeden İpek, devlet ve millet olarak, terörle amaçlanan kaosa, milletin birliği ve bütünlüğünün sarsılmasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Saldırı ile daha önceki benzer olaylarda olduğu gibi ne amaçlanmışsa gereken karşılığın verileceğini anlatan İpek, "Ben buradan faillerin kısa sürede belirleneceğini söyleyebilirim. Asıl önemli olan bu faillerin arkasındaki güç ya da güçlerdir" dedi.

Adalet Bakanı İpek, emniyet güçlerinin titizlikle sürdürdüğü araştırma ve incelemeler ve başsavcılığın başlattığı soruşturma ile olayın arka planının aydınlatılacağı düşüncesinde olduğunu belirtti.

(Sürecek)